Tvarkinga ir graži veja – kiekvieno kiemo savininko svajonė. Pasirodo, per trumpai pjaunama žolė gali būti pagrindinė priežastis, kodėl jūsų žalioji zona neatrodo taip, kaip norėtumėte.
Pjaunant žolę itin trumpai dažnai tikimasi prailginti jos pjovimo periodus arba sukurti golfo laukų žalumui prilygstančią veją. Tačiau reiktų paminėti, kad profesionalių aikštynų žolė yra prižiūrima specialistų, joms pjauti naudojamos specialios vejapjovės, naudojamos trąšos ir fungicidai specifinei jų priežiūrai.
Taigi, kodėl žolės pjovimas itin trumpai daro žalą jūsų vejai?
Pjaunant žolę iki 2-5 cm iš pradžių turėsite gražų vaizdą. Problema ta, kad ilgainiui toks pjovimas sukelia didžiulį stresą velėnai, t.y. nupjaunama žolės lapija, o su mažesniu lapų plotu kiekvienas žolės augalas turi mažesnį paviršiaus plotą, kad užtikrintų fotosintezę, skatinančią stiebelių ir šaknų vystymąsi. Be to, tikrieji pačių žolinių augalų vainikėliai gali būti pažeisti vejapjovės ašmenų ir tai sukuria daugybę pasekmių. Augalui tenka visą savo energiją skirti atsigavimui po vainiko pažeidimo, taigi želdynas silpnėja, prarasdamas atparumą piktžolėms, kenkėjams ir ligoms. Net jei augalų vainikėliai nėra fiziškai pažeisti, trumpa žolė jautriems augalų vainikėliams suteikia mažai pavėsio, todėl mažėja atsparumas vasaros karščiui. Šios sąlygos skatina nesibaigiantį cheminių herbicidų ir pesticidų naudojimo ciklą, siekiant spręsti problemas, kylančias kiekvieną sezoną.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/07/vejos-prieziura-1160x603.jpeg)
Tai koks žolės aukštis yra tinkamas, norint išspręsti anksčiau minėtas problemas? Daugumos namų savininkų nuomone optimalus nupjautos žolės aukštis turėtų būti 7-9 cm. Gali prireikti šiek tiek laiko, kol veja pilnai suvešės iki šio ilgio, pati veja iš pradių gali atrodyti šiek tiek pasišiaušusi. Pjovimas iki tokio aukščio kartą per savaitę (ar mažiau karščio ir sausros metu) sumažins stresą augalams ir sukurs bendrą sveikesnę žalumą. Pjovimas mulčiuojant vėjai suteikia papildomą organinių medžiagų šaltinį.
Ilgesnė žolė reiškia daugiau lapijos, kas sąlygoja daugiau fotosintezės ir stipresnį bei produktyvesnį šaknų ir ūglių augimą. Tai reiškia, kad augalas gali geriau atlaikyti sausras, vabzdžių užkratus ir karštį. Stipresnė velėna ir tankesnė veja išstums piktžoles bei paslėps fragmentiškus nelygumus ar defektus.