Statybų pramonė yra viena didžiausių gamtos išteklių vartotojų. Sunkioji technika ir įranga yra priklausoma nuo kuro, taip pat dažnai susiduriama su neefektyviu elektros energijos panaudojimu. Ši pramonė atsakinga už 36% pasaulio energijos suvartojimo ir 40% CO2 emisijų. Tačiau didėjant susirūpinimui dėl klimato kaitos ir ribotų išteklių, tiek vyriausybės, tiek privatus sektorius daro vis didesnį spaudimą statybų pramonei kad būtų sumažintas jos poveikis aplinkai.
Tvarumas statybose yra daugialypė sąvoka, apimanti ir statybos procesą, ir tolesnį pastato naudojimą. Tvarios statybos praktika statybos procese apima ekologiškų medžiagų pasirinkimą, efektyvų energijos ir vandens naudojimą, taip pat atliekų mažinimą. Kai pastatas jau baigtas, tvari praktika apima energiją tausojančių sistemų priežiūrą, tvarų atliekų tvarkymą ir užtikrinimą, kad gyventojai ar pastato naudotojai būtų saugūs ir sveiki. Norint sumažinti statinio poveikį aplinkai ir užtikrinti jo ilgaamžiškumą, labai svarbu įtraukti tvarumo principus per visą pastato gyvavimo laikotarpį. Taikydama tvarią praktiką, statybų pramonė gali atlikti svarbų vaidmenį kuriant labiau aplinką tausojančią ateitį.
Tvarios statybos principai
- Energijos vartojimo efektyvumas yra vienas iš svarbiausių tvarios statybos principų. Tai apima technologijas ir projektavimą, siekiant sumažinti energijos suvartojimą ir pastatų anglies pėdsaką. Tokios efektyvumo strategijos apima energiją taupančių apšvietimo, šildymo ir vėsinimo sistemų diegimą bei pastatų projektavimą taip, kad būtų maksimaliai išnaudota natūrali šviesa, vėdinimas ir šildymo/vėsinimo nuostoliai.
- Vandens tausojimas. Vanduo yra brangus išteklius, o tvarios statybos tikslas – sumažinti jo naudojimą įgyvendinant vandens taupymo strategijas. Šios strategijos apima mažo srauto įrenginių, lietaus vandens surinkimo sistemų ir filtruoto vandens antrinį naudojimą.
- Tvarios medžiagos. Tvari statyba taip pat apima aplinkai nekenksmingų ir mažą anglies pėdsaką paliekančių medžiagų naudojimą. Tai perdirbtos medžiagos, vietinės kilmės medžiagos ir medžiagos, kurios yra biologiškai skaidžios arba perdirbamos.
- Atliekų mažinimas. Tvarios statybos tikslas – kuo labiau sumažinti statybų metu susidarančių atliekų kiekį ir projektuojant pastatus, kad juos būtų lengva dekonstruoti ir medžiagas panaudoti pakartotinai. Tai apima surenkamų komponentų naudojimą, pritaikomumo projektavimą ir medžiagų, kurias galima perdirbti arba pakartotinai panaudoti, naudojimą.
Nors daugelis pramonės šakų vis aktyviau ima taikyti tvarumo praktiką, statybų sektoriui ypač svarbu įgyvendinti šią ideologiją, kadangi jis sunaudoja itin daug medžiagų ir energijos ir daro didelę įtaką tvarios praktikos sėkmei apskritai.
Tvarios statybinės medžiagos
Tvarių statybinių medžiagų naudojimas yra labai veiksmingas būdas skatinti tvarumą statybų sektoriuje. Nauja novatoriškų, tvirtesnių ir lengvesnių statybinių medžiagų era gali išspręsti daugybę pramonės problemų.
Šiandien yra daug ekologiškų ir perdirbtų medžiagų. Pirmenybė vietiniams gamintojams gali padėti išvengti transportavimo išlaidų ir papildomo anglies dvideginio išmetimo. Tačiau daugelis įmonių vis dar gali susidurti su kliūtimi – didesne tvarios statybos kaina. Tvarios statybos kaštai dažnai yra didesni, o klientas nėra suteikęs už tai mokėti papildomai.
Tvari statyba yra itin svarbi praktika, kuria siekiama sukurti aplinkai nekenksmingus, ekonomiškai perspektyvius ir socialiai atsakingus pastatus. Efektyviai įgyvendinandimi energiją taupančius sprendimus, naudodami tvarias medžiagas, mažindami atliekų kiekį ir taupydami išteklius, galime sukurti pastatus, kurie būsimoms kartoms suteiks sveikesnę ir tvaresnę ateitį.