Susipažinkite su gražiausiais laikomais pasaulio sodais. Jei būsite netoliese, būtinai įtraukite juos į „must” lankytinų vietų sąrašą.
1. Keukenhofas (Keukenhof), Olandija
Daugelis žmonių svajoja čia atvykti pamatyti tulpių žydėjimą. Žydėjimo sezonas yra kovo pabaigoje. Dėl pandemijos porą metų nuostabiais vaizdais buvo galima grožėtis tik internetu. Jei jums patinka tulpės ir apskritai ryškios spalvos sode, turėtumėte atkreipti dėmesį į Keukenhofo kraštovaizdį. Lisse parkas yra laikomas vienu gražiausių ne tik Europoje, bet ir pasaulyje.
Parko plotas užima daugiau nei trisdešimt hektarų ir čia auga 4,5 milijono (!) tulpių. Kraštovaizdžio dizainas nesikeitė nuo jo atidarymo XIX amžiaus viduryje, (tuomet jis buvo privati nuosavybė, šiandien parkas yra skirtas plačiajai visuomenei). Jis suformuotas anglišku stiliumi, švenčiančiu natūralų gamtos grožį.
Čia derinamos spalvos, formos ir kontrastai sukuria neįtikėtinus vaizdus.
2. Kju (Kew) sodai, Anglija
Kju sodai (angl. Kew gardens, oficialiai Karališkieji botanikos sodai) – vienas didžiausių pasaulio botanikos parkų pietvakarių Londone prie Temzės upės. Šie sodai yra įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą. Šie sodai yra ne tik viena gražiausių lankytinų vietų, tačiau čia įsikūręs didžiausiu pasaulyje laikomas herbariumas.
Sodų išplanavimas buvo sukurtas dar XVIII a. viduryje ir gyvavimo metu dažnai keitėsi. Daugelis Didžiosios Britanijos kraštovaizdžio dizaino žvaigždžių prisidėjo prie nuolatinio parko atnaujinimo, pavyzdžiui, Williamas Nesfieldas, sodus prižiūrėjęs 1850-aisiais. Šiandien tai prabangi promenada, iš kurios atsiveria nauji vaizdas kiekviename žingsnyje. Būtent šie sodai yra pavyzdys mokantis angliškojo sodo kompozicijos principų.
3. Versalis, Prancūzija
Versalį esame įpratę matyti pirmiausia kaip prabangius rūmus iš Liudviko XIV laikų ir privalomą pamatyti muziejaus kompleksą. Tačiau Versalis yra ir nuostabus parkas, tikras Prancūzijos kraštovaizdžio meno vadovas.
Kaip žinome, Senajame žemyne yra dvi pagrindinės mokyklos, kurios tarpusavyje ginčijasi dėl teisės būti pirmuoju. Britai prancūzus laiko „džiūvėsėliais“ ir pedantais, o prancūzai savo konkurentus vadina chaoso ir netvarkos šalininkais. Kaip ten bebūtų, romantika – britams. Bet simetrija ir klasika, kuri neišblėso penkis šimtmečius – prancūzams. O Versalio parkas yra geriausias pavyzdys, kaip pasitelkiant suaugusius karpytus krūmus sode galima sukurti tikrą žaliąją „grafiką“.
4. Monė (Monet) sodas, Prancūzija
Claude Monet namo sodai Giverny mieste yra tikras malonumas akims. Mes juos pažįstame iš didžiojo dailininko drobių (pavyzdžiui, serija „Vandens lelijos“ buvo nutapyta būtent Giverny).
Monė pamėgo šią vietą ir netgi prasiskolino (beje, iki mirties savo skolų jam taip ir nepavyko grąžinti), kad leistų sau čia gyventi ir kurti.
Parko dizainas yra apgalvotas taip, kad džiugintų bet kuriuo metų laiku. Romantiškiausi vaizdai yra aplink tvenkinius. Grakštūs tiltai, puokštės ir visterijų alėjos. Mes mokomės tikro kraštovaizdžio „tapybos“, bandome perkelti šiuos vaizdus į savo sodą.
5. Kenroku-en parkas, Japonija
Vienas garsiausių Japonijos parkų ir taip pat vienas gražiausių pasaulyje yra Kenroku-en. Jis įsikūręs Kanazavos (Kanazawa) mieste, į kurį turistai atvyksta vien dėl šio parko. Tai Japonijos kraštovaizdžio dizaino stebuklas, su specialiu akmenų išdėstymu, suprojektuotas pagal fengšui kanonus.
Parkas įkurtas dar XVII a. o kadangi Japonai yra itin pavaldūs tradicijoms, visiškai nekeista, kad Kenroku-en per visą gyvavimo laikotarpį beveik nepasikeitė.