Mūsų natūrali aplinka yra nepaprastai svarbi tam, kaip naudojame erdvę – kultūra ir klimatas yra pagrindiniai veiksniai, darantys įtaką mūsų namams. Tai, kaip kuriame savo namus, labai skiriasi priklausomai nuo to, kur gyvename.
Namas šiaudiniu stogu yra gražus Anglijos kaime, tačiau labiausiai nuo tornadų kenčiančioje Tornadų Alėjoje jis ilgai nestovėtų. Lygiai taip pat kaip ir Grenlandijoje nestatomos ispaniško tipo vilos. Ne tik klimatas, bet ir istoriniai bei kultūriniai aspektai turi didelės įtakos vyraujantiems šalių interjerams. Turėdami tai omenyje, „keliavome” po pasaulį (praktiškai), kad suprastume, kaip paprastai atrodo interjeras ir baldai JAV, Prancūzijoje, Japonijoje, Viduržemio jūros regione ir Skandinavijoje. Palikite pasą stalčiuje ir pasidarykite kavos 😉
Amerikietiškas
Istorija lėmė, kad amerikietiškas interjero dizainas glaudžiai susijęs su anglų stiliumi, nes pirmieji į šią teritoriją emigravo britai. Šio stiliaus interjerai dažniausiai linkę į paprastumą ir universalumą.
Amerikietiško stiliaus interjeras pasižymi tuo, kad tarp prieškambario, svetainės, virtuvės ir valgomojo nėra durų ir pertvarų. Zonavimas gali būti atliekamas nuleidžiant grindų arba lubų lygį. Kita vertus, miegamieji, vonios kambarys, svečių ar vaikų kambariai dažnai yra labai privatūs ir yra atskiroje namų dalyje.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/10/amerikietiskas-interjeras-1160x773.jpeg)
Norėdami sukurti tokį dizainą namuose, turite žinoti keletą svarbių dizaino ypatybių:
- Vizualus erdvės padidinimas dalijant ją į zonas;
- Interjere yra palyginti nedaug detalių. Apdailoje beveik visiškai nėra dekoratyvinių ornamentų;
- Šio stiliaus spalvų gama yra įvairi, tačiau dažniausiai jos natūralios žemiškos spalvos: nuo šviesiai smėlio iki tamsiai rudos ir žalios.
- Kambarį padalinti į atskiras zonas padeda apšvietimas. Centrinis lubinis šviesos šaltinis montuojamas tik svetainėje. Likusiuose kambariuose naudojamas kombinuotas apšvietimas su įvairiomis lempomis, sieniniais šviestuvais ir toršerais.
- Amerikietiško stiliaus laiptai yra neatsiejama interjero dalis. Juos galima atpažinti iš paprastos konstrukcijos ir kontrastingos laiptelių bei pertvarų tarp jų spalvos.
- Klasikiniame amerikietiškame interjero dizaine dažniausiai matome medines grindis, nudažytas šviesiai pilka arba ruda spalva. Taip pat grindys gali būti padengtos natūralaus medžio laminatu.
- Sienos padengtos šviesių atspalvių margais tapetais arba dažytos.
- Baldai daugiausia pagaminti iš raudonos medienos, yra gan masyvūs, tačiau mažai dekoruoti.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/10/amerikietiski-laiptai.jpeg)
Amerikiečiai daugiausia dėmesio skiria patogumui ir funkcionalumui visais dizaino aspektais – nuo baldų iki naudojamų medžiagų. Užuot sutelkę dėmesį į sudėtingas detales ir naudojamų plytelių ar baldų raštus, amerikiečiai nori demonstruoti kokybišką dizainą atspindintį patvarumą ir patogumą.
Prancūziškas
Jau šimtmečius Prancūzija pastatyta ant pasaulio scenos pjedestalo dėl savo meninės savoir-faire – natūralaus ir prigimtinio skonio ir žinojimo „apie viską”. Nesvarbu, ar tai būtų virtuvė, puikus vynas ar mada, šalis garsėja savo sugebėjimu viską atlikti įgimtu stiliumi.
Prancūziškas interjeras panašus į prancūzišką madą: be pastangų ir visada toks prašmatnus. Tačiau visa tai itin sunku atkartoti. Prancūzų namai yra tokie pat didingi, kaip ir jų istorija, nusėti europietiškų antikvarinių daiktų, sietynų, nenusakomai prabangių užuolaidų ir akį rėžiančios architektūros.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/10/Best-French-Interior-Design-Rules-You-Should-Follow-02.jpeg)
Kalbant apie prancūzišką dizainą, visi esminiai elementai yra natūralūs, tarsi nesurežisuoti ir kartu išgyventi. Per daug stengtis yra didžiulis netikrumas prancūzų visuomenėje ir tą patį galima pasakyti apie jų namus. Interjeras turėtų būti paprastas su seno ir naujo mišiniu – modernistiniais baldais, įkomponuotais su sena klasika. Į perdirbtus daiktus taip pat neverta žiūrėti iš aukšto, čia ypač paplitęs vertingų ir išlaikytų daiktų pirkimas naudotų prekių parduotuvėse. Tinka viskas, kas suteikia namams charakterį ir derinimo jausmą.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/10/modern-french-interior.jpeg)
Keletas taisyklių, kurios apibūdina prancūziško interjero stilių:
- Gerbti achitektūrą. Vienas iš svarbiausių prancūzų interjerjero dizainerių patarimų – gerbti kiekvieno individualaus namo elementus, nes tai suteikia kiekvienam namams individualumo, charakterio ir žavesio. Pavyzdžiui, lubos, puoštos karūnomis ir lipdiniais, atrodytų visiškai stulbinančiai jas paryškinant įspūdingu sietynu.
- Nesekti kiekvieno trendo. Kartais klasika yra geresnis pasirinkimas, nei madinga naujiena.
- Ryškių spalvų elementai. Nors neutralios ir ypač šviesios spalvos yra naudojamos dažniausiai, tačiau čia taip pat svarbūs pavieniai ryškių spalvų elementai, kurie gali pagyvinti kambarį ir suteikti jam išskirtinį charakterį bei suvienodinti stilių.
- Stilių ir medžiagų miksavimas. Idėja maišyti tendecijas su senoviniais kūriniais suteikia kiekvienam interjerui asmeniškumo. Norėdami įgyvendinti tokią idėją turite įsitikinti, kad tarpusavyje derinamos tendecijos ar stiliai nėra itin ryškiai išreikšti jūsų interjere.
- Stilius „be pastangų”. Tai priežastis, kodėl visi pavydi prancūziško stiliaus. Atrodo, kad viskas padaryta itin lengvai, niekas per daug nesuplanuota, tačiau vis dėlto nuostabu. Prancūzų interjero dizaineriai teigia, kad jų pagrindinė taisyklė – laikytis paprastumo ir per daug nesistengti, o ypatingą vietą skirti vertingiems daiktams arba daiktams, turintiems sentimentų.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/10/French-interior-design.jpg.webp)
Prancūziškas stilius dažnai naudoja visas baltų spalvų schemas arba bent jau prislopintą paletę. Tačiau sujungiant kambarį į bendrą visumą dekorui dažnai naudojamos drąsios ir ryškios spalvos arba įdomūs raštai ir tekstūros. Prancūziškas stilius taip pat nekreipia dėmesio į tendencijas. Tendencijos ateina ir praeina, bet namai ir jo pagrindai – ne.
Japoniškas
Būti „vienyje“, „zen“ arba „dabartyje“, atsigręžti į save ir tobulėti dvasiškai šiuo metu yra skubančio pasaulio tendencija. Pastaraisiais metais jogos ir meditacijos populiarumas išaugo bene dešimt kartų, o tuo pačiu išaugo ir susidomėjimas Japonijos kultūra. Dėl to japonų interjero dizainas tapo labai populiarus, daugelis nori savo namus paversti ramia ir jaukia aplinka.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/10/wabi-sabi-1160x845.webp)
Jei japonišką interjero dizainą apibendrintume vienu žodžiu, tai būtų – zen. Persmelktas tūkstantmečių tradicijų, šis senovinis stilius, žinomas kaip „Kanso“, ne tik ramina, bet ir kultūriškai reprezentuoja japonų gyvenimo būdą. Su ilgamete patirtimi, bandymais ir klaidomis, ši tradicinė namų estetika sukaupė keletą tvirtų ir paprastų principų, kuriais turėtume vadovautis, kai kalbame apie japonišką namų interjerą:
- Daugiafunkcinis ir lankstus kambarys. Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės pamėgo japonišką interjero dizainą, yra didžiulis erdvės išplėtimas. O kas nemėgsta, kad jų namai atrodytų didesni ir erdvesni? Taip yra todėl, kad daugelis tradicinių japonų namų apima atviro plano gyvenamąsias zonas.
- Gamta ir natūrali šviesa. Šis senovinis rytietiškas stilius namuose daugiausia dėmesio skiria gamtos ir natūralios šviesos įkvėpimui. „Šizen“ filosofija yra principas, pripažįstantis harmoniją tarp žmonių ir gamtos. Jis atsispindi kaip pagrindas daugelio japoniškų baldų projektavimo metodų, kuriuose dažnai naudojamas bambukas ir šviesus medis. Dideli langai taip pat stumdomos durys yra labai svarbūs, kad į patalpą patektų kuo daugiau natūralios šviesos.
- Natūralūs ir tvarūs pluoštai. Visi japonų namai atspindi išorinį pasaulį ir dažnai apima tvarias medžiagas, sumaišytas su natūraliais pluoštais. Mediena, bambukas ir rotangas yra pagrindinės medžiagos, naudojamos įvairioms interjero detalėms. Mediena suteikia erdvei tekstūros, ramybės ir rafinuotumo. Grindys dažniausia yra medinės arba pilko akmens plytelės, dauguma sienų padengiamos panelėmis, padengtomis nepermatomu popieriumi.
- Augalai ir vanduo. Paprasčiausias būdas integruoti gamtą į interjerą yra augalų naudojimas. Japoniškame interjere vyrauja rytietiško stiliaus augalai. Vandens elementų įtraukimas į namus visada yra gera idėja, norint namuose sukurti zen erdvę. Net vandens tematikos rytietiška sienų tapyba yra būdas įnešti vandens elementą į namus.
- Minimalizmo svarba. Šiuolaikinis japonų dizainas yra pripažintas kaip vienas geriausių šiandienos minimalizmo pavyzdžių. Japonai paprastumą suvokia kaip prabangos formą. Šiuolaikiniai, nesudėtingi švarių linijų baldai pasižymi itin sudėtinga inžinerija ir sudėtingais stalių sprendimais.
- Neutrali spalvų paletė. Renkantis spalvų paletę būtinas paprastumas. Dėl natūralaus išorinio pasaulio grožio japonų namuose paprastai vyrauja gamtos spalvos, gaunamos iš medinių elementų rudų atspalvių, taip pat iš augalų žalumo.
- Japandi – japoniško ir skandinaviško dizainų mišinys – šiuo metu iti populiari tendencija. Abu yra gražiai minimalistiniai, stilingi ir jaukūs, iš japoniško dizaino atnešantys pagarbą netobulumo grožiui ir iš skandinaviško – požiūrį į funkcionalumą.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/10/modernus-japoniskas.webp)
Vienas iš svarbiausių japoniško interjero dizaino principų – mažiau yra daugiau. Griežtas taupymas, minimalizmas, relikvijų ir tradicijų vertinimas pritaiko technologijas ir modernizmą taip, kad jie tilptų į jau nusistovėjusią estetiką, o ne atvirkščiai.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/10/japonisko-interjero-principai-1160x651.jpeg)
Viduržemio jūros
Viduržemio jūros regionas yra didžiulis, apimantis daugybę šalių ir kultūrų. Nuo Prancūzijos Rivjeros ir Ispanijos pakrantės miestų iki Italijos kalvų ir vynuogynų ir net Maroko. Tačiau kalbant apie interjero dizainą, yra bendras bruožas – Viduržemio jūros stilius kvepia atsipalaidavimu, romantika ir šiluma.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/10/cristinalaporta.png)
Šis stilius yra nesenstantis ir jį galima interpretuoti tiek klasikiniu, tiek šiuolaikiškesniu požiūriu. Originalios senesnių namų savybės, pvz., natūralaus akmens sienos, atviros medinės sijos ar plytelių grindys, gali išsaugoti būsto charakterį, o pridedant modernius baldus ir dekorą, namai atrodys šiuolaikiškesni. Šiandieninė Viduržemio jūros regiono architektūra ir interjero dizainas gali sutelkti dėmesį į šiuolaikinį gyvenimo būdą su didesniais kambariais, didesniais, tačiau energiją taupančiais langais ir modernia prabanga, tačiau įprastos tradicinės medžiagos ir architektūrinės detalės gali būti išsaugotos pabrėžiant istoriją ir paveldą.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/10/vidurzemio.jpeg)
Šio regiono klimato sąlygos suvaidino nemažą vaidmenį formuojantis jam būdingam interjero stiliui. Jis susikūrė taip, kad patenkintų šilto ir sauso klimato poreikius. Nors kiekviena Viduržemio jūros regiono šalis turi labai skirtingą kultūrą, bendri stiliaus elementai yra pažįstamas daugeliui jų. Visgi, kiekviena šalis bėgant metams įgavo unikalių bruožų. Pavyzdžiui, Graikijos interjeruose plačiai naudojama ryški mėlyna spalva, o tamsios grindys ir kaimo motyvai būdingi Italijai.
Pagrindiniai bendri Viduržemio jūros regiono stiliaus dizaino elementai:
- Dėmesys gyvenimui tiek viduje, tiek lauke
- Daug natūralios šviesos ir gamtos vaizdų
- Arkiniai langai ir durys bei vidiniai arkiniai korpusai
- Atviros sijos, natūralaus akmens sienos, mozaikos, plytelių arba kietmedžio grindys
- Erdvios, vėjuotos vidaus erdvės
- Mažiau yra daugiau
- Natūralių medžiagų, tokių kaip medienos, rotango, plytelių, keramikos, terakotos, kaltinės geležies, lino ir medvilnės naudojimas apdailai ir dekoravimui
- Neutrali paletė su balto tinko sienomis ir natūralia apdaila
- Spalvų, atspindinčiomis natūralią aplinką, naudojimas akcentams – nuo mėlynai žalių vandenyno iki geltonų ir auksinių saulės tonų
- Suplanuota erdvė šeimai ir svetingumui, daug dėmesio skiriama bendroms patalpoms, kuriose yra daug sėdimų vietų ir didelis valgomojo stalas
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/10/vidurzemio-juros-interjeras-1160x771.jpeg)
Apibendrinant, Viduržemio jūros regiono namuose vyrauja atviros sijos, arkiniai koridoriai ir tekstūrinės sienos. Jie naudoja natūralias medžiagas: apdorotą medieną, medvilnę ir geležį, kad suteiktų kaimiško žavesio. Istorijoje įsišaknijęs stilius tai atspindi įmantriais ornamentais, plytelėmis išklotomis sienomis, laiptais ir lubomis. Viduržemio jūros stilius yra drąsus, ryškus ir gražus. Akmenuotos sienos ir grindys yra labai svarbios, kai ieškoma elegancijos. Akmuo taip pat gali būti naudojamas virtuvėje, vonios kambariuose pradedant ornamentais ir baigiant indais, taip įnešant natūralumo ir neutralių spalvų.
Skandinaviškas
Skandinavai tiksliai žino, ką daro. Dėl savo švarių ir šiuolaikiškų linijų šis dizainas įsišaknijo visuomenėje ir, atrodo, greitai niekur nedings. Taigi, kas yra klasikinis skandviškas dizainas ir kodėl jis mus taip traukia? Skandinaviškas dizainas yra paprastas. Ir paprastumas čia yra svarbiausias. Kuo daugiau aido išgirsite kambaryje, tuo geriau.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/10/pella-hedeby2.jpeg)
Jis funkcionalus, minimalistinis ir švarus, tačiau kartu itin estetiškas. Naudojamos labai neutralios spalvos, dažniausiai balta ir ruda. Dizainai yra populiarūs dėl savo siekiamybės patrauklumo – minimalizmas ir funkcionalumas reiškia, kad nėra vietos netvarkai.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/10/liljencrantz-design-1.jpeg)
Šis stilius buvo ir tebėra paprastas ir minimalus, funkcionalus ir prieinamas, meistriškas, tačiau įperkamas. Pagrindiniai bruožai, būdingi skandinaviškam interjerui:
- Natūrali šviesa. Skandinaviškam interjero dizainui būdingos minimalistinių spalvų paletės, jaukūs akcentai ir įspūdingi modernūs baldai. Dažnai dizainas žaidžia su natūralia šviesa.
- Kontrastas. Dideli kontrastai yra skandinaviško interjero dizaino bruožas. Pavyzdžiui, visiškai baltame kambaryje juodi skulptūriniai baldai padės sukurti dramatišką, įspūdingą vaizdą.
- Modernistinio stiliaus baldai, kurie itin mėgstami netgi naujai pastatytose šiuolaikinėse erdvėse.
- Prigesintos spalvos.
- Jaukumas. „Hygge” – danų ir norvegų kalbomis reiškia jaukumą, žaismingumą ir patogumą. Skandinavai stengiasi šią filisofiją įtraukti į visus dekoro aspektus. Labai ryškią šia filosofiją galima atskleisti sluoksniuojant patalynę. Švedai ir danai įgudę svetingai kloti patalynę. Tai dažnai apima lininių paklodžių, vilnonių antklodžių ir nedidelę akcentinių pagalvių kolekciją, dažnai priderintų tonas prie tono.
- Tekstūrų miksavimas. Net pilkų tonų kambaryje, galima išgauti jaukumą su skirtingais paviršiais ir papildančiomis detalėmis.
- Šiltų atspalvių medinės detalės. Šilti medžio tonai yra populiarūs skandinaviškame interjere, jie suteikia kambariui saulėtą ir šviesų jausmą, nenaudojant ryškių spalvų.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/10/skandinaviskas.jpeg)
Skandinaviškas interjero dizainas yra minimalistinis stilius, kuriame derinamos tekstūros ir švelnūs atspalviai, kad aptakus, modernus interjeras būtų šiltas ir kviečiantis. Jis pabrėžia švarias linijas, naudingumą ir paprastus baldus, kurie yra funkcionalūs, gražūs ir jaukūs.
Yra dar begalės kitų tautų įkvėptų interjero stilių, tačiau dėl klimato ar didelių kultūrinių skirtumų mūsų krašte jie nėra populiarūs. O esmė tame, kad geriausio ir gražiausio stiliaus laimėtojo nėra. Kiekvienas jį renkasi pagal savo gyvenimo būdą, skonį, patirtis ir sentimentus. Kaip sako prancūzai – „trendai ateina ir praeina, o namai lieka”. Taigi, svarbiausia identifikuoti, kas jums labiausiai prie širdies ir susikurti namus, į kuriuos visada gera sugrįžti.