Maždaug 40% pasaulyje išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų yra priskiriama statybų pramonei ir pastatams, įskaitant tiek eksploatacinę, tiek statybų metu naudojamą energiją. Pagal pasaulinę paklausą, iki XXI amžiaus pabaigos turėtų būti pastatyta daugiau nei du milijardai naujų pastatų, todėl labai svarbu įtraukti modernias statybos inovacijas, kad ši problema būtų maksimaliai sumažinta.
Tobulėjant įvairioms technologijoms, statybų specialistai taip pat turi didesnes, į ateitį orientuotas, galimybes. Augantis tvaresnio gyvenimo būdo populiarumas lėmė, kad išaugo ekologiškus standartus atitinkančių namų paklausa, puiki to pasekmė – pasyvūs namai.
Kas yra pasyvus namas?
Pasyviems namams naudojami natūralūs elementai, tokie kaip saulės šviesa, šešėliai ir kryžminė ventiliacija, siekiant sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį tiek statant, tiek eksploatuojant. Išnaudodami gamtos jėgas, o ne priešindamiesi jiems, pasyvioji architektūra optimizuoja energijos vartojimo efektyvumą ir sumažina nereikalingų atliekų kiekį. Architektai entuziastingai priėmė pasyvaus namo statybos koncepciją, didžiausią dėmesį skirdami anglies dvideginio emisijos mažinimui statybos ir renovacijų metu.
5 pasyvaus namo principai
Kurdami pasyvius namus statybos pramonės profesionalai remiasi penkiais principais:
- Šiltinimas
- Sandarumas
- Didelio energinio efektyvumo langai
- Dizainas, minimizuojantis šilumos tiltų nuotėkius
- Pastato vėdinimo strategijos
Šie principai papildo vienas kitą, todėl gyvenamosios patalpos tampa patogiomis ir draugiškomis aplinkai.
Didžiausi pasyvūs namai pasaulyje
Statybos technologijų pažanga šiandien leidžia gyventi ekologiškuose ir tvariuose namuose. Vis dažniau pirmenybė teikiama aplinką tausojantiems pasyviems namams, kuriuos iš pradžių statė tik individualių namų savininkai, o pastaruoju metu ši idėja vis labiau skverbiasi ir į daugiabučių ir komercinių patalpų statybas. Konkurencija statyti vis didesnius ir aukštesnius pasyvius namus auga.
Second + Delaware kompleksas, Kanzase, JAV
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2023/12/2300-press2.jpeg-1160x466.webp)
„Second + Delaware“ yra 276 butų kompleksas, baigtas dar 2020 m. Tai didžiausias pasyvus pastatas Jungtinėse Valstijose. Jis atitinka pasyviojo namo energinio efektyvumo standartus, kurie Europoje galioja jau 20 metų, ir viršija LEED Platinum reikalavimus (Leadership in Energy and Environmental Design (liet. lyderiavimas energetikos ir aplinkos projektavimo srityje) – žaliųjų pastatų sertifikavimo programa).
Pastate įmontuoti trijų stiklų langai, kurie efektyviai sulaiko šilumą, o specializuota vėdinimo sistema užtikrina nuolatinį gryno oro srautą. Statytojai pirmenybę teikė izoliacijai ir sandarumui, įskaitant stiklo pluošto sluoksnį tarp pastato fasado vidinio ir išorinio betono sluoksnio. Taip užtikrinama optimali patalpų temperatūra. Ši papildoma izoliacija sumažina šildymo ir oro kondicionavimo poreikį, taupo gyventojų sąskaitas už šildymą/vėsinimą ir elektrą bei mažina išmetamos į atmosferą anglies kiekį. Pastatas, su 40 cm storio betoninėmis sienomis, gali atlaikyti įvairias oro sąlygas. Papildomai naudojama rekuperacinė sistema, kuri sumažina šildymo ir vėsinimo poreikį maždaug 90 procentų.
Park Avenue Green Niujorke, JAV
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2023/12/park-avenue-green-curtis-ginsberg-architects-10.jpeg-1160x832.webp)
„Park Avenue Green“ yra penkiolikos aukštų pastatas, suprojektuotas ir pastatytas taip, kad atitiktų JAV „Passive House Institute“ sertifikavimo standartus. Projekte yra 154 butai, siūlantys mažas pajamas gaunantiems gyventojams Melrose kaimynystėje, naudojant pažangiausias statybos technologijas, kad būtų sukurta aplinkai draugiška bendruomenė. Pastato fasadas yra kruopščiai užsandarintas bei atsparus audroms ir drėgmei. Be to, projekte įrengta itin efektyvi kintamo šaltnešio srauto (VRF) šildymo ir vėsinimo sistema bei daugybė fotovoltinių plokščių ant stogo.
Cornell Tech pastatas Niujorke, JAV
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2024/01/Cornell-NYC-_02_Iwan-Baan.jpeg-1160x773.webp)
„Cornell Tech“ pastatas, esantis Kornelio universiteto technologijų, verslo, teisės ir dizaino miestelyje Manheteno Ruzvelto saloje, buvo atidarytas 2018 m. Tuo metu tai buvo didžiausias ir aukščiausias gyvenamasis pastatas pasaulyje, suprojektuotas ir pastatytas pagal pasyvaus namo standartus. Šis naujoviškas dizainas labai sumažina energijos sąnaudas, todėl sukuriama sveikesnė ir patogesnė gyvenamoji aplinka už nedidelę įprastinių energijos sąnaudų dalį.
Pastate įrengta specialiai suprojektuota vėdinimo ir šilumos rekuperavimo sistema, atkurianti prarastą šilumą, kuri maždaug 70 procentų sumažina elektros energijos sąnaudas. Kiekviename bute įrengtas individualus temperatūros reguliavimas, vandenį taupantys maišytuvai, langų užuolaidos ir kitos energiją taupančios funkcijos. Pastatas skirtas skatinti integraciją į akademinę bendruomenę.
Sendero Verde Niujorke, JAV
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2024/01/Sendero-Verde.jpeg-1160x1306.webp)
Sendero Verde pastatas, įsikūręs Manhetene, yra aukščiausias pastatas mišrios paskirties komplekse. Dėl besitęsiančios būsto įperkamumo krizės ir susirūpinimo dėl klimato kaitos, nebrangaus ir energiją taupančio būsto paklausa auga. 360 butų kompleksas, kurį sudaro 34 aukštų pastatas turėtų būti pabaigtas 2024-aisiais metais. Jis skirtas mažas ir vidutines pajamas gaunančioms šeimoms ir buvusiems benamiams suteikti įperkamą būstą. Siekiant sumažinti pasyvaus namo projektavimo principų įgyvendinimo sąnaudas, projektuotojų komanda pasitelkė pasyvaus namo konsultantus, kurie patobulino kiekvieną projekto detalę, kad atitiktų bendrus pastato pasyvaus namo kriterijus.
Siekiant minimizuoti energijos nuostolius, pastate įmontuoti trijų stiklų langai ir centralizuota vėdinimo sistema. Šildymo ir vėsinimo sistemoje naudojamas kintamasis šaltnešio srautas, kiekviename įrengtas grindinis šildymas. Taip pat bus įrengta karšto vandens recirkuliacinė sistema, sumažinanti vandens šildymui reikalingą energiją. Sendero Verde – didžiausias sertifikuotas pasyvaus namo projektas JAV.
1075 Nelson Street Vankuveryje, Kanada
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2024/01/1075-nelson-street-wkk-architects-passivhaus-architecture-vancouver_dezeen_2364_hero2.jpeg-1160x653.webp)
Šiuo metu Vankuverio West End Nelson gatvėje 1075 yra statomas aukščiausias pasaulyje pasyvus pastatas. Dangoraižis pakils į 178 metrų aukštį ir jame bus įrengta 480 energiškai efektyvių butų, atitinkančių griežtus pasyvaus namo standartus, įrodančius, kad tvari ir moderni daugiaaukštė architektūra gali egzistuoti kartu. 40 procentų pastato išorinės konstrukcijos sudarys kokybiški trijų stiklų langai, o likusi dalis – gerai apšiltintos ir izoliuotos sienos. Ši konstrukcija sumažins šilumos nuostolius ir efektyviai sumažins šildymo poreikius. Energiją taupančios rekuperacinės vėdinimo sistemos tieks šviežią orą į visas patalpas, pakartotinai panaudojant šilumą iš oro.
Energiją taupantys pasyvūs namai yra puiki galimybė mažinti taršą ir sušvelninti klimato kaitą. Džiugu, kad pasaulyje atsiranda vis daugiau sertifikuotų pasyvių namų. Juos galite rasti šiame žemėlapyje. Šio požiūrio taikymas tikrai gali turėti teigiamą poveikį….