Juodasis turizmas – unikali kelionių industrijos niša, kviečianti keliautojus tyrinėti tamsiausius ir niūriausius žmonijos istorijos aspektus. Ši turizmo forma, dar vadinama sielvartu arba tanaturizmu, apima lankymąsi vietose, susijusiose su mirtimi, nelaimėmis ir tragedijomis. Tai galimybė apmąstyti praeitį, išreikšti pagarbą ir geriau suprasti žmogaus patirtis. Šiame straipsnyje panagrinėsime juodojo turizmo sąvoką ir išskirsime labiausiai lankomų vietų sąrašą tiems, kurie nori atrasti šiuos šiurpius, dėmesį prikaustančius, istorijos aspektus.
Suprasti juodąjį turizmą
Juodasis turizmas nėra nauja sąvoka: jis turi gilias istorines šaknis, tačiau pastaraisiais metais jo populiarumas šoktelėjo į aukštumas. Tokį smarkų augimą lėmė geresnis šių vietų prieinamumas ir didėjantis susidomėjimas istorija, sociologija ir žmogaus psichologija. Juodasis turizmas yra patrauklus, nes jis gali suteikti unikalią ir dažnai kunkuliuojančių emocijų išlydžio kupiną patirtį, leidžiančią lankytojams pajusti ryšį su istoriniais įvykiais ir vietomis, kurios nuolat formavo pasaulį.
Šis reiškinys pritraukia milijonus turistų į kai kurias niūriausias ir tragiškiausias vietas visame pasaulyje. Nuo Aušvico iki Černobylio, Getisburgo, Kenedžio nužudymo vietos ir Rugsėjo 11-osios memorialo Niujorke – dabar keliautojai stengiasi į savo kelionių maršrutus įtraukti kai kuriuos tamsiausius istorijos skyrius. Juodasis turizmas, turintis istorines tradicijas, yra orientuotas į lankytinas vietas, kuriose žmonija patyrė šiurpiausius išgyvenimus – nuo genocido ir žmogžudysčių iki įkalinimo, etninio valymo, karo ir įvairių stichinių ar atsitiktinių nelaimių.
Nors kai kurie klaidingai sieja juodąjį turizmą su vaiduoklių istorijomis ir aštriais pojūčiais, ekspertai pabrėžia, kad jis nėra pagrįstas baime ar antgamtiniais reiškiniais. 1996 m. Glazgo Kaledonijos universiteto turizmo studijų profesorius Dž. Džonas Lenonas sugalvojo terminą „juodasis turizmas“ ir pabrėžia, kad tai nėra naujas reiškinys. Pasak istorinių šaltinių, juodasis turizmas atsirado prieš kelis šimtmečius – 1815 m. žiūrovai, sėdėdami karietose, stebėjo Vaterlo mūšį. Dar anksčiau, XVI a. Londone, minios žmonių rinkdavosi stebėti viešų egzekucijų, kurios, nors ir palyginti nėra jau toks senas reiškinys, buvo „įkvėptos“ tradicijos Romos Koliziejuje rengti makabriškus spektaklius.
Nors tikslių statistinių duomenų apie kasmetinį juodojo turizmo dalyvių skaičių ir jo augimo tendencijas vis dar nėra, akivaizdu, kad šis reiškinys sparčiai populiarėja. Juodojo turizmo entuziastų parengtame internetiniame kelionių vadove Dark-Tourism.com galima rasti beveik 900 juodojo turizmo lankytinų vietų 112 šalių. Juodasis turizmas suteikia lankytojams galimybę prisiliesti prie praeities, įsijausti į aplinkybes ir įvykius, nutikusius tose vietose.
Lankomiausios juodojo turizmo vietovės
Nors sunku tiksliai nustatyti, dėl kokių priežasčių viena vieta „populiaresnė“ už kitą juodojo turizmo srityje, pateikiame lankytinų vietų, nuolat pritraukiančių tuntus turistų, sąrašą:
1. Aušvicas-Birkenau, Lenkija. Tai turbūt viena iš labiausiai liūdnai pagarsėjusių ir skaudžiausių juodojo turizmo lankytinų vietų, primenančių apie Holokausto siaubus. Lankytojai gali apžiūrėti išlikusias koncentracijos ir naikinimo stovyklas, išvysti, kokias sąlygas kentė kaliniai, ir pagerbti milijonus žuvusiųjų.
2. Černobylio uždraustoji zona, Ukraina. Po 1986 m. įvykusios Černobylio katastrofos aplink atominę elektrinę buvo paskelbta uždraustoji zona. Lankytojai galėjo leistis į ekskursijas po bauginančius, apleistus miestelius ir patirti šiurpą keliančius didžiausios pasaulyje branduolinės avarijos padarinius. SVARBU: dėl Ukrainoje vykstančio karo ekskursijos po Černobylį nerengiamos.
3. „Epicentras“, Niujorkas, JAV. 2001 m. rugsėjo 11 d. teroristinių išpuolių vieta – svarbi juodojo turizmo lankytina vieta. Rugsėjo 11-osios memorialas ir muziejus pagerbia aukas bei supažindina su tos lemtingos dienos įvykiais.
4. Hirošimos taikos memorialinis parkas, Japonija. Ši vieta skirta Hirošimos atominio bombardavimo Antrojo pasaulinio karo metais aukoms atminti. Taikos memorialiniame muziejuje siūloma edukacinė patirtis ir simbolizuojama viltis apie pasaulį be branduolinio karo.
5. Mirties laukai, Kambodža. Tai šiurpą keliantis liudijimas apie Raudonųjų khmerų režimo vykdytą Kambodžos genocidą. Lankytojai gali apžiūrėti šią vietą ir geriau suprasti ten vykusius tragiškus įvykius.
6. Alkatraso sala, JAV. Kadaise buvęs liūdnai pagarsėjęs kalėjimas, o dabar Alkatraso sala tarp dažnai lankytinų juodojo turizmo vietų. Čia turistai gali susipažinti su kalinių gyvenimu ir kalėjimo istorija.
7. Šiljono pilis, Šveicarija. Nors ir ne tokia bauginanti kaip kai kurios kitos lankytinos vietos, ji siūlo dirstelėti į viduramžių požemius ir tamsius istorinius laikotarpius, todėl ši pilis – intriguojanti stotelė istorijos entuziastams.
8. Pompėja, Italija. Pompėjos griuvėsiai primena apie 79 m. po Kristaus išsiveržusį Vezuvijaus ugnikalnį. Lankytojai gali apžiūrėti puikiai išsilaikiusį miestą ir susipažinti su gyvenimu Romos imperijos laikais.
Etiniai aspektai
Juodojo turizmo srityje nėra visuotinai apibrėžto teisingo ar neteisingo būdo, kaip turistams elgtis šiose vietose. Tačiau svarbiausias tikslas išlieka aiškus: šiose vietose besilankantiems žmonėms suteikiama galimybė giliau ir empatiškiau suprasti praeities žiaurumus, ypač daug dėmesio skiriant su rasiniu ir etniniu valymu susijusiems įvykiams.
Keliautojai turi nepamiršti, kokį poveikį jie daro šioms jautrioms vietoms. Svarbiausia gerbti nukentėjusiųjų ir žuvusiųjų orumą. Dalyvavimas ekskursijose su gidais ir vietovės taisyklių bei nuostatų laikymasis yra labai svarbus siekiant užtikrinti, kad būtų lankomasi pagarbos ir edukaciniais, o ne vujaristiniais tikslais.
Svarbu niekada nepamiršti
Juodasis turizmas – gilus ir emociškai įtemptas būdas pažinti istoriją ir apmąstyti tamsiausius žmogaus patirties momentus. Šios lankytinos vietos gali patikti ne visiems, tačiau jaučiantiems aistrą istorijai ir trokštantiems geriau suprasti niūriausius pasaulio įvykius juodasis turizmas gali atverti akis ir paskatinti susimąstyti. Jis primena, kaip svarbu niekada nepamiršti praeities ir mokytis iš jos.