Žvakės buvo naudojamos tūkstančius metų, iš pradžių apšvietimui ir šilumai, dabar jos tapo jaukių namų aksesuaru.
Žvakių istorija siekia senovės Egiptą, kur jos buvo naudojamos kapams apšviesti, o romėnai jas pradėjo gaminti maždaug 500 m. prieš Kristų. Kinijoje Hanų dinastijos laikais žvakės buvo daromos iš bičių vaško ir buvo naudojamos budistų šventykloms apšviesti.
Išradus elektros lemputę, žvakių naudojimas sumažėjo; tačiau šiais laikais jos tapo mūsų gyvenimo dalimi dėl dekoratyvinės paskirties, kuriančios atmosferą ir jaukią aplinką. Šiandien žvakės būna įvairių rūšių – nuo paprasčiausių iki įmantrių formų, skirtingų kvapų ir aromatų. Kvapiosios žvakės gaminamos naudojant įvairių rūšių vašką, pavyzdžiui, bičių vašką, augalinį vašką ir ekologiškesnį sojų vašką. Sojų žvakės yra biologiškai skaidžios ir neturi kenksmingų cheminių medžiagų.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/03/pvz.webp)
Derinant eterinius aliejus ir vašką, sukuriami unikalūs produktai, kurie gali skleisti gaivą ar sukurti atpalaiduojančią atmosferą. Žvakių formos, jų indai ir žvakidės šiandien žavi kaip dizaino objektai.
Taigi, dizainas ir kvapas priklauso nuo jūsų skonio, bet štai keli bendri faktai apie žvakes:
- Prieš uždegant
Pirmiausia, svarbu tinkamai paruošti žvakę. Prieš uždegant, nukirpkite dagtį iki maždaug pusės centimetro ilgio. Taip užtikrinama, kad žvakė degs lėčiau, o aplink nesusidarys nepatrauklių juodų dūmų dėmių, ypač matomų ant storų žvakių krašto arba indo, jei žvakė yra jame. - Deganti žvakė neturi skleisti dūmų
Kai žvakė dega, ji neturi skleisti dūmų. Jei jūsų žvakė skleidžia dūmus, tai rodo, kad dagtis yra per ilga. Užgesinkite liepsną, palaukite, kol dagtis atvės, ir ją patrumpinkite. - Tinkamai žvakių deginimas
Turbūt niekada nepagalvojote, kad žvakes galima deginti neteisingai. Kai žvakę uždegate pirmą kartą, turite leisti jai degti ilgą laiką. Visas viršutinis vaško sluoksnis turi suskystėti, o tai gali užtrukti kelias valandas, priklausomai nuo jūsų žvakės dydžio. Jei to nepadarysite, jūsų žvakė degs netolygiai. - Neužpūtinėkite žvakių, kurias norite užgesinti
Užgesinus žvakę ją užpučiant, susidaro suodžiai ir dūmai, kartais net karšti skysto vaško lašeliai. Optimalus būdas užgesinti žvakę yra naudoti žvakių gaubtuvėlius, kurie blokuoja deguonies gavimą, todėl žvakė užgęsta. - Kvapiosios žvakės gali paveikti skonio receptorius
Kadangi mūsų skonio pojūčiui didelę įtaką daro uoslė, valgomojo stalo dekoravimui naudokite tik bekvapias žvakes.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/03/vitrine-1160x1431.webp)
Ir dar – apie pavojų, slypintį žvakėse. Degdamos žvakės gali išskirti įvairius junginius, kai kurie jų yra kenksmingi sveikatai. Štai keletas žvakių tipų ir galimų su jais susijusių sveikatos problemų:
- Parafino žvakės. Parafinas yra naftos perdirbimo šalutinis produktas. Degdamos parafino žvakės į orą išskiria potencialiai kenksmingas chemines medžiagas, tokias kaip benzenas, toluenas ir formaldehidas. Ilgalaikis šių cheminių medžiagų poveikis gali sudirginti kvėpavimo takus ar net sukelti kancerogeninį poveikį.
- Kvapiosios žvakės. Daugelyje kvapiųjų žvakių yra sintetinių kvapiųjų medžiagų, kurios degdamos gali išskirti lakiuosius organinius junginius, tokius kaip formaldehidas, benzenas ir toluenas. Šie junginiai gali dirginti kvėpavimo sistemą ir jautriems asmenims sukelti alergines reakcijas arba sustiprinti astmos simptomus.
- Žvakės su švino šerdimi dagtyje. Kai kuriose žvakėse vis dar gali būti naudojamas švinas, kuris leidžia žvakei puikiai liepsnoti, tačiau į aplinką išmeta pavojingų metalo mikrodalelių, kurias įkvėpus organizmas iškart pasisavina. Švino poveikis yra susijęs su įvairiomis sveikatos problemomis, įskaitant neurologines problemas, vaikų vystymosi vėlavimą ir poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai.
- Gelinės žvakės: Gelinės žvakės gaminamos iš mineralinės alyvos ir polimerinės dervos derinio. Degdamos į aplinką gali išmesti suodžius bei pavojingus lakiuosius cheminius junginius. Be to, gelinėms žvakėms naudojami indai gali labai įkaisti, todėl kyla nudegimo pavojus.
Taigi, bet kokias žvakes deginti reiktų gerai vėdinamose patalpose, prioritetą teikti natūralaus vaško žvakėms, o namų kvapams apskritai naudoti kitas priemones, tokias kaip purškiami kvapai ar difuzoriai.