Indonezijos salyno tyruose įsikūrusi Sumbos sala yra paslėptas brangakmenis, kuris laukia, kol jį atras tie, kurie ieško kultūrinio turtingumo ir nepaliesto gamtos grožio derinio. Ši žavinga sala, dažnai vadinama „Marapu šalimi”, yra kerintis tradicinių kaimų, nepaliestų kraštovaizdžių ir giliai įsišaknijusio kultūrinio paveldo mišinys, išskiriantis ją iš kaimyninių salų.
Sumbos sala, priklausanti Mažosioms Sundos saloms, yra Indonezijos rytuose – apie 4 valandas skrydžio nuo Balio. Sumbos sala yra bene 2 kartus didesnė už Balį, tačiau gyventojų ir turistų čia gerokai mažiau. Jos raižytas reljefas, vešlios kalvos ir plačios savanos sukuria įvairialypį ir žavų kraštovaizdį. Ši sala garsėja tyrais paplūdimiais, gyvybingais koraliniais rifais ir tradiciniais kaimais, kuriuose galima susipažinti su šimtmečių senumo tradicijomis paremtu gyvenimo būdu.
Jei dar nesate girdėję apie Sumbą, dabar pats metas susipažinti su šiuo rojumi žemėje. Štai ką jame verta pamatyti:
Viliojantis Veekurio ežeras
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/02/weekuri-lake.jpg-1160x773.webp)
Veekuri ežeras – tai egzotiška gamtos grožio kupina slėptuvė, įsikūrusi Kalenarogo kaime, Kodi Utaroje, pietvakarių Sumboje. Weekuri ežeras išsiskiria unikalia savybe – jis pripildytas sūraus vandens! Įdomu tai, kad šis ežeras iš esmės yra lagūna, į kurią vanduo patenka iš netoliese esančios jūros. Ežerą supa ryškūs rifai ir vešli žaluma – vaizdas gniaužia kvapą.
Ežerą maitina jūros vanduo, tekantis pro rifo plyšius, todėl vanduo yra nuostabaus melsvai žalsvo skaidrumo. Nuo ežero paviršiaus nesunku pastebėti ežero dugne glūdintį baltą smėlį, kuris sukuria užburiantį povandeninį vaizdą. Įsivaizduokite džiaugsmą išlipus į Veekurio ežero pakrantę – tai patirtis, kuri įsirėš į atmintį.
Pažymėtina, kad prie Veekurio ežero galima keliauti tik pėsčiomis arba dviratėmis transporto priemonėmis, tad būkite pasiruošę nuotykiams.
Bavanos paplūdimio magija
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/02/bawana.jpg-1160x773.webp)
Šis paplūdimys žavi kerinčiomis akmeninėmis uolomis. Bawana paplūdimio žavesį dar labiau sustiprina nesugadintas baltas aksominis smėlis. Aplink esanti žaluma paplūdimio aplinkai suteikia papildomo grožio. Ieškantiems nusiraminimo toli nuo minios, Bawana paplūdimys siūlo atokios ir nuošalios oazės ramybę.
Ratenggaro kaimas
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/02/kampung-adat-ratenggaro.png-1160x716.webp)
Pietvakarių Sumboje įsikūręs tradicinis Kampung Ratenggaro kaimas, esantis Umbu Ngedo kaime, išsiskiria savitais Uma Kelada nameliais – įspūdingo 15 metrų aukščio stogais. Tačiau šio kaimo unikalumas neapsiriboja vien architektūriniais stebuklais – čia yra 304 istoriniai megalitiniai kapai, kurių amžius siekia net 4500 metų.
Kampung Ratenggaro žavesio prideda ir jo strateginė vieta paplūdimio ir Waiha upės deltoje. Dėl tokios padėties kaimelio lankytojams atsiveria kvapą gniaužiantys gamtos vaizdai. Norint pasiekti šį kultūros ir gamtos perlą, reikia 90 minučių važiuoti autobusu iš Tambolakos miesto. Išlipus Bondo Kodi, kelionė tęsiasi važiuojant motociklu – vietiniu taksi.
Egzotiškos Walakiri mangrovės
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/02/sutirta-budiman-dwctehXPvXg-unsplash-scaled-1-1160x870.webp)
Per atoslūgį paplūdimys tampa dar vaizdingesnis. Tai puikus metas užfiksuoti nuostabias nuotraukas, su išskirtiniais mangrovių medžiais. Šie medžiai pasižymi grakščiai susuktomis šakelėmis ir grupelėmisi sukrautais lapais – jie idealiai tinka kerinčių siluetų nuotraukoms kurti, ypač žavingo saulėlydžio metu. Be to, paplūdimyje galima degintis, maudytis arba tiesiog atsipalaiduoti mėgaujantis gaiviu kokosinių ledų skoniu.
Waimarango krioklys
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/02/img_7707-1160x774.webp)
Jei mėgstate vandens nuotykius, Sumba jums – tikras rojus. Saloje yra daugybė įspūdingų vandens pramogų, tarp jų – kvapą gniaužiantis Waimarango krioklys – nuostabus gamtos sukurtas šedevras.
Prie Waimarang krioklio galite pasinerti į ramią aplinką ir mėgautis natūralaus baseino, apsupto akmeninių sienų, ramybe. Žalsvomis samanomis pasipuošusios uolos sustiprina bendrą šios vietos gamtos žavesį. Be to, šalia baseino galite atsipalaiduoti, užsiimti meditacija, ar joga, raminantys gamtos garsai veikia kaip gydomasis balzamas nuo streso. Tai ideali vieta, kurioje galima susijungti su stichijomis ir rasti nusiraminimą vandens stebuklų grožyje.
Tanggedu krioklys
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/02/waterfall-tanggedu-sumba.webp)
Tanggedu krioklys, esantis Rytų Sumbos Kanatango rajono Tanggedu kaime, yra vieta, kurią būtina aplankyti dėl savitų uolų reljefų ir kerinčios aplinkos. Nepriekaištingai mėlynas vanduo dar labiau išryškina krioklio grožį ir sukuria išties nuostabų reginį. Tanggedu krioklys pasižymi didele vandens tėkme, todėl čia galima užsiimti nuotykių kupina veikla, pavyzdžiui, plaukioti plaustais ar tiesiog pasileisti pasroviui plūduriuojant ant pripučiamų ratų. Be to, nedidelis upės gylis dar labiau padidina jos patrauklumą – tai ideali vieta malonioms vandens pramogoms.
Tradicinių raštų audimas Kampong Tarung mieste
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/02/sumba-textile-tour.jpg-1160x668.webp)
Vaikabubake esantis Kampung Tarung yra vienas iš vietinių centrų miesto apylinkėse, išsaugojęs savo autentiškumą modernioje aplinkoje. Čia galima pamatyti vietinių amatininkų dirbinius, nes moterys uoliai audžia sudėtingus raštus, kuriems išausti gali prireikti net metų. Iš šių unikalių audinių gaminamos tradicinės medžiagos, vadinamos „ikat”.
Sumba gali pasigirti daugybe ikat raštų, dažnai vaizduojančių gyvūnus ir atskiras gentis. Norėdami sužinoti daugiau apie šį kultūros perlą, pasitelkite gido pagalbą. Jei mėgstate praktinius potyrius, galite pasinerti į audimo meną dapsilankydami vietos bendruomenės dirbtuvėse.
Vietiniai amatai Waikabubake
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/02/waikabuba.jpg-1160x773.webp)
Sustiprinkite savo kelionės įspūdžius vietiniais suvenyrais! Tradicinių rankdarbių rasite Waikabubak Inpres turguje, Jalan Ahmad Yani gatvėje netoli autobusų stoties. Čia galima įsigyti įvairių vietinių rankdarbių, įskaitant garsiuosius ikat audinius, savitas Sumbos mačetes ar apyrankes iš bananų lapų.
Waikabubak Inpres Market yra ne tik turgus, bet ir vietos bendruomenės širdis. Čia rasite ne tik rankdarbių, būtiniausių maisto produktų, daržovių, bet ir drabužių ir kitų buities reikmenų. Tyrinėdami nepraleiskite progos apsilankyti vaizdingame Praijing kaime, iš kurio tradicinių namų atsiveria žavinga panorama, suteikianti jūsų kelionei dar vieną kultūrinį potyrį.
Vairindingo kalno saulėlydžiai
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/02/Wairinding-Hill-1-1160x653.webp)
Vairindingo kalva garsėja kaip Instagramo vertas Sumbos peizažas. Ši populiari turistų lankoma vieta, esanti vos už 45 minučių kelio nuo Waingapu miesto Rytų Sumboje, yra susiformavusi kaip kelios plačios savanos plynaukštės. Gausia žaluma pasipuošęs reljefas išryškėja lietinguoju sezonu, trunkančiu nuo lapkričio iki gegužės.
Liepos-spalio mėnesiais, priešingai, Vairindingo kalva virsta aukso spalvos fonu ir sukuria užburiantį gamtovaizdį. Ši kalva tapo ypač žinoma, kai buvo pavaizduota garsios Indonezijos kino režisierės ir prodiuserės Miros Lesmanos filme „Pendekar Tongkat Emas” („Auksinių nendrių karys”).
Nenusakomų įspūdžių žirgų maudynės žydrajame Indijos vandenyne
„Nihi“ viešbutis, kuris yra tituluojamas dešimtu geriausiu viešbučiu pasaulyje („The 50 Best Hotels”), ir geriausiu Indonezijoje, siūlo unikalią ir kvapą gniaužiančią patirtį su žirgais, kurie laisvai klaidžioja laukinio grožio Nihiwatu paplūdimyje. Viešbučio svečiai gali užsiimti jodinėjimu pakrantėje ar net su jais išsimaudyti vandenyne. Žirgai taip pat yra kurorto sveikatingumo ir terapijos iniciatyvų dalis, atspindintys jų gilų ryšį su vietine aplinka ir kultūra.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/02/full_Yxkh1242lgjyfU1ABmZBqd8kZ5vOlh4W7QLPoBSJ-1-1160x773.jpeg)
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/02/full_Va9pKhmLO7079tnYOL3n1dWIMi1gcp24cxTXGGb2.jpeg)
Kodėl Sumba?
- Sumbos kultūriniai turtai: Sumba yra gyvas senųjų kultūrų atsparumo įrodymas. Sala garsėja unikaliu animistinių tikėjimų ir vietinių papročių deriniu, kurio pagrindinis akcentas – protėvių dvasių, vadinamų „Marapu”, garbinimas. Lankytojai turi galimybę stebėti įspūdingus ritualus, sudėtingus rankų darbo audinius ir tradicines apeigas, kurios leidžia pažinti dvasinę Sumbanio visuomenės pusę.
- Tradicinis reginys – Pasola: Iš daugybės kultūrinių renginių Sumboje Pasola išsiskiria kaip įspūdingas tradicijų ir įgūdžių šou. Šios kasmetinės kovų su ietimis ant žirgo varžybos vyksta didžiulėse atvirose aikštėse, kur spalvingi, pasipuošę dalyviai pasirodo ritualinėse kovose. Pasola – tai ne tik sportas, bet ir dvasinis įvykis, simbolizuojantis fizinio ir metafizinio pasaulių pusiausvyrą.
- Šumano architektūra ir megalitinės kapavietės: Tradiciniai Šumbanės kaimai liudija turtingą salos architektūros paveldą. Namai aukštais smailiais stogais, puošti įmantriais raižytais motyvais, atspindi žmonių kultūrinį savitumą. Saloje taip pat yra senovinių megalitinių kapaviečių, tokių kaip įspūdingoji Watu Karagata, kuri nebyliai liudija istorinę salos praeitį.
- Audinių lobiai – Sumbos tekstilės tradicijos: Sumba garsėja išskirtiniais rankomis austais tekstilės dirbiniais, vadinamais „ikat”. Šie audiniai yra kruopščiai ir preciziškai pagaminti, dažnai pasakojantys istorijas sudėtingais simboliais ir raštais. Tradicinis ikato kūrimo procesas apima kruopštų siūlų rišimo ir dažymo būdą prieš audimą, todėl sukuriami ryškūs ir unikalūs meno kūriniai.
- Gamtos stebuklai: Laukiniai paplūdimiai ir kvapą gniaužiantys kraštovaizdžiai. Be kultūrinio žavesio, Sumbos sala gali pasigirti gamtos stebuklų gausa. Baltas smėlis ir krištolo skaidrumo vanduo, yra idiliška vieta poilsiui ir gamtos tyrinėjimams. Nepaliesti kraštovaizdžiai, įskaitant kalvas ir tankius miškus, vilioja nuotykių ieškotojus atrasti unikalų salos grožį.
- Tvarus turizmas: Sumba pripažįsta, kad reikia išsaugoti unikalų kultūrinį ir gamtos paveldą, todėl joje esti tvaraus turizmo praktikos. Stengiamasi subalansuoti lankytojų antplūdį ir salos ekosistemų bei tradicijų išsaugojimą, kad ir ateities kartos galėtų grožėtis salos grožiu.
Sumbos sala, pasižyminti turtingu kultūriniu paveikslu ir nepaliestais kraštovaizdžiais, kviečia drąsius keliautojus leistis į atradimų kelionę. Nuo ritmingų pasolų ritualų iki įmantrių audinių meistriškumo – Sumba siūlo įspūdingą patirtį. Pasauliui tampant vis labiau susietam, Sumba liudija, kad kultūros ir kraštovaizdžiai, kurių nesugadino laikas, yra išliekančio grožio.