Skandinaviškas interjero dizaino stilius, dažnai angliškai vadinamas “Scandi”, sužavėjo pasaulį savo paprastumu, funkcionalumu ir nenuginčijamu jaukumu. Šis minimalistinis dizainas, kurio šaknys glūdi Šiaurės Europoje, išsiskiria gebėjimu paversti erdves šiltomis, jaukiomis ir tuo pačiu elegantiškomis.
Skandinaviško interjero ištakos
Skandinavija apima penkias šiaurės šalis: Švediją, Norvegiją, Daniją, Suomiją ir Islandiją. Būtent šiuose regionuose dar XX a. pradžioje pradėjo formuotis savitas interjero stilius, kuris ypatingai išpopuliarėjo XX a. viduryje, kaip kontrastas tuo metu populiariam sudėtingam ir puošniam dizainui. Skandinaviško dizaino susiformavimui įtakos turėjo atšiaurus šiaurės šalių klimatas ir „hygge” (daniškas žodis, reiškiantis jaukumą) filosofija, propaguojanti paprastumą, minimalizmą ir funkcionalumą. Visa tai sukuria ramią ir jaukią atmosferą, kuria pasižymi Skandinavija.
Pagrindiniai skandinaviško interjero bruožai:
- Neutralių spalvų paletė: skandinaviško stiliaus paletėje vyrauja šviesios ir neutralios spalvos – daugiausia balta ir pilka. Šie atspalviai sukuria erdvų ir ramų foną, leidžiantį atsiskleisti kitiems dizaino elementams.
- Natūrali šviesa: labai svarbu maksimaliai išnaudoti natūralią šviesą. Dideli langai, lengvos, plonos užuolaidos ir atspindintys paviršiai padeda užlieti erdves dienos šviesa, ko pasekoje kambariai tampa erdvūs.
- Švarios linijos ir minimalizmas: skandinaviškame interjere sutinkamos švarios, neperkrautos linijos ir minimalistiniai baldai. Svarbiausia – funkcionalumas, todėl pirmenybė teikiama daiktams, kurie tarnauja tam tikrai paskirčiai, tačiau išlaiko elegantišką, nesudėtingą estetinį vaizdą.
- Mediniai elementai: tai yra skandinaviško stiliaus pagrindas. Mediena pasirenkama grindims, baldams ir net sienų apdailai. Natūralaus medžio šiluma ryškiai kontrastuoja su vėsia, neutralia spalvų palete, suteikdama interjerui gamtos akcentą ir primindama autentišką šiaurietišką stilių. Medienos detales galima derinti tiek su moderniais, tiek su vintažiniais baldais.
- Jauki tekstilė: kartu su minimalistiniais elementais į interjerą turėtų būti įpinta minkšta ir maloni tekstilė. Skandinaviško dizaino erdvė be tinkamos tekstilės netektų savo žavesio. Keli, tinkamai parinkti elementai minimalistinėje aplinkoje gali ypatingai sužibėti – suteikti erdvei jaukumo ir „minkštumo”. Šį vaidmenį gali atlikti užmetama antklodė, kelios pliušinės pagalvėlės ant sofos, arba originalesni būdai, kaip pavyzdžiui, kilimų sluoksniavimas. Rankų darbo daiktai (mezginiai, nėriniai) puikiai dera su išskirtiniu skandinavišku stiliumi.
- Funkciniai baldai: pirmenybė teikiama daugiafunkciniams baldams, kurie leidžia išpildyti minimalizmą, sukuriant patogias ir estetiškas erdves. Geriausias pavyzdys tokių elementų yra ikoniškais tapę „Egg Chair” krėslai bei “Wishbone” kėdės.
- Žaluma: skandinaviškas stilius alsuoja gamta, todėl kambariniai augalai ir vazonuose auginami žalumynai yra itin svarbios detalės. Žaluma interjere yra ne tik dizaino elementas, tuo pačiu ji valo orą ir erdvę padaro malonia bei gyva.
- Tvarkingos erdvės: netvarka ir skandinaviškas dizainas yra nesuderinami. Erdvės turi būti itin minimalistiškos, sutvarkytos, o daiktai kruopščiai parinkti, kad išlaikytų ramią atmosferą.

Skandinaviškas interjero stilius yra tarsi meno rūšis, kur kuriamos patogios, elegantiškos ir vizualiai švarios gyvenamosios erdvės. Galima tvirtai teigti, kad šis dizaino stilius, kuriame daugiausia dėmesio skiriama minimalizmui, funkcionalumui ir natūralių elementų puoselėjimui, išlaikė laiko išbandymą.

Nepriklausomai nuo to, ar norite, jog jūsų namų interjeras būtų pilnai skandinaviškas, ar tiesiog norite įtraukti subtilius šiaurietiškus akcentus kambariuose, šis stilius yra tinkamas ieškant įkvėpimo kuriant jaukias, minimalistines ir vizualiai patrauklias erdves.