Ekoturizmas tampa vis populiaresniu keliavimo būdu tiems, kurie nori tyrinėti pasaulį, mažindami neigiamą poveikį aplinkai ir vietos bendruomenėms. Šis keliavimo būdas skatina atsakingą ir tvarią turizmo praktiką, o kartu suteikia unikalią ir autentišką gamtos ir kultūrų patirtį.
Ekoturizmas apima veiklą, kuria skatinamas aplinkos išsaugojimas, švietimas ir tvarumo vystymas. Ši veikla skatina pasivaikščiojimus gamtoje, laukinių gyvūnų safarius, paukščių stebėjimą, kultūrines ekskursijas ir savanorišką veiklą gamtosaugos projektuose. Ekoturizmo tikslas – daryti teigiamą poveikį aplinkai ir vietos bendruomenėms, kartu suteikiant lankytojams unikalią galimybę pažinti jų kultūrą ir gamtą.
Taigi, visiems, kurie yra atviri naujiems potyriams, pateikiame keletą geriausių ekoturizmo krypčių:
Kosta Rika
Kosta Rika yra ekoturizmo pradininkė, net 26% savo žemės rezervavusi nacionaliniams parkams, laukinės gamtos rezervatams ir saugomoms teritorijoms. Nepaisant to, kad Kosta Rika yra nedidelė šalis, apimanti vos 51 100 kvadratinių kilometrų, ji turi daugybę pasiūlymų keliautojams, norintiems tyrinėti gamtą.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/03/costa-rica-scaled-1-1160x869.webp)
Aplankykite vešlius atogrąžų miškus, atraskite egzotiškus paukščius, stebėkite laukinę gamtą ir jūros gyvūniją bei jų rūšių įvairovę, atsipalaiduokite laukiniuose paplūdimiuose arba ieškokite nuotykių gamtoje. Nesvarbu, ar esate ramus gamtos tyrinėtojas, ar adrenalino fanatikas, Kosta Rikoje kiekvienas ras kažką įspūdingo.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/03/ecotourism-costa-rica-1160x870.webp)
Kosta Rikos turizmo sektorius ėmėsi ekologiškos ir tvarios praktikos, saugodama šalies gamtos turtus ir kartu kurdama ekonomines galimybes kaimo vietovėse. Ekoturizmo nauda neabejotina. Jo dėka Kosta Rikai pavyko pasiekti tvarų vystymąsi ir apsaugoti laukinius kraštovaizdžius nuo destruktyvaus žemės ūkio veiklos poveikio. Jei nuspręsite aplankyti Kosta Riką, šiame oficialiame šalies informaciniame puslapyje galite rasti idėjų, ką joje nuveikti.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/03/costa-rica--1160x774.webp)
Galapagų salos, Ekvadoras
Šis Ramiojo vandenyno salynas yra žinomas dėl savo unikalios ir įvairios laukinės gamtos, įskaitant milžiniškus vėžlius, jūrines iguanas ir mėlynakojus padūkėlius (paukščių rūšis). Lankytojai gali leistis į ekskursijas su gidu, kad apžiūrėtų salas, sužinotų apie išsaugojimo pastangas ir net paplaukiotų su jūrų liūtais ir rykliais.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/03/galapagos-islands-ecuador-1160x725.webp)
Galapagų salos 1979 m. pelnė svarbų pripažinimą, nes buvo įtrauktos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Tvaraus ir atsakingo turizmo praktika leidžia lankytojams įvertinti šios unikalios vietos natūralų grožį. Laikydamiesi paprastų gairių, pavyzdžiui, pagarbos laukinei gamtai ir apgalvotai pirkdami suvenyrus, kiekvienas keliautojas gali daryti teigiamą poveikį.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/03/galapagos-islans.jpg-1160x1160.webp)
Borneo, Malaizija
Šioje Pietryčių Azijoje esančioje saloje žaliuoja vieni seniausių atogrąžų miškų pasaulyje ir yra biologinės įvairovės taškas, kuriame gausu endeminių rūšių. Lankytojai gali leistis į žygius po džiungles, aplankyti orangutanų miško rezervatus ir sužinoti apie vietines kultūras.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/03/malaysia-borneo-1160x774.webp)
Borneo, kurį dalijasi Malaizija, Indonezija ir Brunėjus, yra pagal plotą trečia didžiausia sala pasaulyje (po Grenlandijos ir Naujosios Gvinėjos). Ji gali pasigirti daugybe patrauklių nacionalinių parkų ir saugomų teritorijų, kurių kiekviename yra įvairių ekologinių nišų – nuo žemumų iki aukštumų, nuo sausaviečių iki pelkių. Šiame biologinės įvairovės taške gyvena dešimtys tūkstančių rūšių gyvūnų, įskaitant retus paukščius ir primatus. Tarp saugomų teritorijų yra Danumo slėnis, esantis maždaug dvi valandas nuo Lahad Datu rytinėje Sabah dalyje. Šioje saugomoje teritorijoje yra nepaliestų itin senų miškų, o turistams suteikiama galimybė apsistoti ekologiniuose nameliuose ir vaikščioti po džiungles kartu su patyrusiais gidais. Kita svarbi vieta yra Kinabalu parkas, esantis Kinabalu kalno papėdėje, kuri buvo pirmasis Malaizijos objektas, įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Islandija
Ši Šiaurės šalių sala yra žinoma dėl savo įspūdingų kraštovaizdžių, geotermijos ir atsinaujinančių energijos šaltinių. Turistai gali leistis į turus, kad pamatytų šiaurės pašvaistę, žygiuoti ledynais ir mirkti natūraliose karštosiose versmėse.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/03/iceland.webp)
Islandijos žmonės daug dėmesio skiria aplinkosauginiam sąmoningumui, tvarumui ir klimato kaitos poveikiui. Islandija nustatė ambicingus kovos su klimato kaita tikslus ir iniciatyvas, siekdama iki 2030 m. 55 % sumažinti anglies dvideginio išmetimą ir ne vėliau kaip iki 2040 m. pasiekti anglies dioksido neutralumą. Turizmo sektorius yra įsipareigojęs laikytis griežtų tvarumo ir kokybės standartų. Vietiniai tikisi, kad turistai gerbs šalies aplinką, čia rasite informacinį Islandijos puslapį turistams.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/03/iceland-ecotourism-1160x773.webp)
Kenija
Šioje Rytų Afrikos šalyje gyvena kai kurios didingiausios laukinės gamtos gyvūnų rūšys planetoje, įskaitant dramblius, liūtus ir žirafas. Lankytojai gali leistis į safario keliones nacionaliniuose parkuose ir laukinės gamtos rezervatuose, aplankyti masajų bendruomenes ir remti jų išsaugojimo projektus.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/03/Kenya-drive-safari.jpg.webp)
Tikrąją ekoturizmo esmę galite patirti per autentiškus ir nepamirštamus Kenijos turizmo pasiūlymus. Jūsų apsilankymas Kenijoje taps unikalia kelionių patirtimi, pradedant pėsčiųjų safariais ir stovyklavimu, baigiant „Big Five“ žaidimais, dviračių turais kaime ir jogos, leidžiantis saulei, užsiėmimais. Klestintis Kenijos ekoturizmo judėjimas užtikrina, kad jos natūralus kraštovaizdis būtų apsaugotas. Šalyje įkurti net keli ekologiniai kurortai ir stovyklos, leidžiantys pasinerdami į gyvybingą laukinę gamtą, plytinčias lygumas ir jos gamtos stebuklus.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/03/maasai-kenya-1160x651.webp)
Įdomus faktas: vienkartiniai plastikiniai maišeliai Kenijoje yra uždrausti nuo 2017-ųjų metų, siekiant sumažinti aplinkos taršą. Draudimas apima plastikinių maišelių gamybą, pardavimą ir naudojimą. Draudimo pažeidėjams gresia bauda arba laisvės atėmimas. Šis žingsnis buvo giriamas už teigiamą poveikį aplinkai, ypač laukinei gamtai ir jūros gyvūnijai. Taigi, jei Kenijos oro uoste nusileisite su plastikiniu pirkinių maišeliu, jūsų gali būti paprašyta palikti jį ten…
Tapkite tvariu turistu
Planuojant ekoturistinę kelionę, svarbu pasirinkti atsakingus kelionių organizatorius ir apgyvendinimo įstaigas, kurios teikia pirmenybę tvarumui ir aplinkos tausojimui. Ieškokite sertifikatų, tokių kaip Pasaulinė tvaraus turizmo taryba ir Rainforest Alliance, apsvarstykite galimybę apsistoti ekologiškuose nameliuose ar kempinguose, o ne dideliuose viešbučiuose. Nepamirškite sumažinti savo poveikio aplinkai naudodami daugkartinio naudojimo vandens butelius, venkite vienkartinio plastiko ir gerbkite laukinę gamtą bei kultūrines vietas.
Ekoturizmas yra naudingas ir turiningas keliavimo būdas, leidžiantis pažinti pasaulį ir kartu prisidėti prie pastangų saugoti gamtą ir remti vietos bendruomenes. Pasirinkę atsakingas ir tvarias kelionių praktikas, galime daryti teigiamą poveikį aplinkai ir išsaugoti ją ateities kartoms.