Japoniškas Yakisugi amatas vakaruose vadinamas Shou Sugi Ban. Ši technika Japonijoje buvo naudojama šimtmečius ir dabar populiarėja visame pasaulyje.
Shou Sugi Ban, taip pat žinomas kaip Yakisugi, yra specialus medienos deginimo būdas, kuris Japonijoje buvo naudojamas šimtmečius. Šis tradicinis japonų medienos „konservavimo” metodas sukuria gražiai atrodantį tekstūrinį paviršių, kuris suteikia praktinių pranašumų, žinoma, jei atliekamas teisingai. Jis gali būti naudojamas lauko architektūros elementams, tokiems kaip dailylentės ar tvoros, taip pat patalpų sienoms ir baldams gaminti. Estetinės Shou Sugi Ban savybės pastaraisiais metais atgaivino susidomėjimą medžio apdeginimo technika, kuri tapo ryškia architektūros ir interjero dizaino tendencija visame pasaulyje.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/09/degintas.jpeg)
Shou Sugi Ban (Yakisugi) kilmė
Shou Sugi Ban (arba, kaip vadinamas Japonijoje, Yakisugi) reiškia „sudegęs kedras“. Tai išradinga XVIII amžiaus japonų medienos deginimo technika, sukurianti suanglėjusią išvaizdą, kuri išryškina natūralų medienos raštą, sukuria tekstūros įspūdį. Paviršiaus ryškumas ir tekstūra siriasi priklausomai nuo naudojamos medienos, bei kiek stipriai ji yra apdeginama. Beje, japoniškas kiparisas yra laikomas auksiniu standartu, kitos medienos rūšys taip pat gali prilygti pastarajam, tačiau jos turi atitikti tam tikrą apdeginimo laipsnį.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/09/Tomas-Ragina.jpeg)
Nors gali atrodyti priešingai, medienos apanglėjimas nepadaro jos struktūriškai silpnesnės ar trapesnės. Medienos paviršiaus deginimas kontroliuojamomis sąlygomis sustiprina ir apsaugo nuo būsimos žalos, todėl tai yra puiki medienos „konservavimo” technika. „Shou Sugi Ban“ tradicinėje japonų architektūroje buvo pradėta naudoti gerokai anksčiau nei dažų, aliejų ar kitų cheminių medžiagų apsauga medinėms dailylentėms.
„Shou Sugi Ban“ apima visą procesą, kurio metu kruopščiai atrenkama neapdorota mediena, kuri supjaustoma į lentas, džiovinama saulėje arba atvirame ore, apdeginama, kad susidarytų plonas anglies sluoksnis, po to nuvalomas šepečiu ir padengiamas aliejumi. Šis procesas gali būti atliekamas rankiniu būdu arba automatizuojant.
Ši šimtmečių senumo technika suteikia moderniai architektūrai šviežią ir šiuolaikišką pranašumą. Išskirtinė giliai anglimi prisotinto medžio išvaizda akimirksniu sukuria dramą ir susidomėjimą net pačiomis minimalistiškiausioms struktūroms.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/09/degintas1-1160x416.jpeg)
Pastaraisiais metais Shou Sugi Ban technika tapo tokia populiari, kad įkvėpė dizainerius eksperimentuoti su apanglėjusia mediena. Tarptautiniu mastu žinomas olandų dizaineris Maartenas Baasas yra žinomas dėl prabangaus prekės ženklo Moooi „Smoke“ serijos, kurią sudaro apanglėjęs fotelis, valgomojo kėdės ir pajuodęs medinis sietynas. Dabar rinkoje taip pat galite rasti dirbtinių Shou Sugi Ban plokščių, pagamintų iš apdorotos (bet nesuanglėjusios), regeneruotos medienos.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/09/moooi-smoke-armchair-Glassdomain.jpeg)
Shou Sugi Ban (Yakisugi) naudojimas
- Namų ar kitų pastatų dailylentės, tvoros, terasos, durų ar langų rėmai
- Vidaus sienų ir lubų apdaila
- Lauko baldai
- Vidaus baldai, tokie kaip kėdės, stalai, komodos ir spintelės
- Dizainerių kūriniai, tokie kaip šviestuvai ir net papuošalai
- Vidaus ir išorės akcentinės sienos ir plokštės
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/09/SILVERLAKE_ARCHITECTURAL-25-1-1160x774.jpeg)
Shou Sugi Ban (Yakisugi) pranašumai
- Nereikalaujanti arba mažai priežiūros reikalaujanti medžiaga
- Mediena gali būti palikta tokia, kokia yra, kad laikui bėgant susidarytų natūralių apnašų paviršius arba periodiškai pakartotinai sutepta, kad išlaikytų savo spalvą
- Užtikrina atsparumą oro sąlygoms ir hidroizoliaciją;
- Apsaugo nuo pelėsio ir medienos puvimo, padidina patvarumą ir ilgaamžiškumą;
- Apsaugo nuo termitų ir kitų vabzdžių užkratų;
- Yra atsparesnė ugniai nei įprasta mediena;
- Padidina medinių lentų stabilumą;
- Nereikia naudoti cheminių medžiagų;
- Skatina tvarumą naudojant natūralias medžiagas (nors medienos deginimas ir pelenų susidarymas turi įtakos aplinkai);
- Sukuria tekstūrinį paviršių, kuris suteikia išskirtinumo net minimalistiškiausioms ar kukliausioms struktūroms.
Iššūkiai, besidomintiems Shou Sugi Ban (Yakisugi) technika
- Shou Sugi Ban techniką gali išmėginti kiekvienas, net ir buitinėmis sąlygomis, tačiau medžio apanglinimo procesas reikalauja kantrybės ir kruopštumo. Be to čia iškyla ypatingi saugos klausimai, dirbant su ugnimi.
- Technika turi būti naudojama švariai medienai;
- Ne visos medienos rūšys tinka, norint pasiekti iš ties gerų rezultatų ir norimą vaizdą.