Namų renovacija yra jaudinantis, bet kartu ir sudėtingas procesas. Netinkamai suplanuota erdvės transformacija gali greitai tapti chaotiška, lemti didesnes išlaidas, nepatenkinamus rezultatus ir nusivylimą. Taigi, yra kokie svarbiausi prioritetai bei klaidos ir kompromisai, kurių jokiais būdais negalima daryti.
Visų pirmiausia labai gerai apsvarstykite, ar esate nusiteikę gyventi namuose, kol juose vyks remontas. Jei planuojate atlikti tik keletą estetinių pakeitimų ir tuo laikotarpiu turėsite pilnai funkcionuojantį vonios kambarį ir virtuvę, problemų gal ir nekils, visais kitais atvejais, šis periodas gali tapti itin nemalonus.
Svarbiausi renovacijos prioritetai
Realistiškas biudžeto planavimas: prieš pradedant renovaciją, būtina sudaryti realų biudžetą. Prie suplanuotos sumos papildomai pridėkite 10-20% nenumatytoms išlaidoms ir smulkmenoms, kurių neįtraukėte arba užmiršote tai padaryti.
Aiškiai apibrėžti tikslai: renovuojate norėdami padidinti turto vertę, pagerinti funkcionalumą ar tiesiog atnaujinti? Nustatę pagrindinį tikslą, galėsite lengviau nuspręsti, kur verta investuoti.
Tinkamų specialistų samdymas: tai gali tapti sudėtingiausia renovacijos prodeco dalimi. Neskubėkite, išlaukite gerų specialistų, jei jie tuo metu yra užsiėmę. Patyrę rangovai, dizaineriai ir architektai užtikrina kokybišką darbą ir taisyklių laikymąsi. Visada patikrinkite jų patirtį ir atsiliepimus.
Pirmiausia – konstrukcinis stabilumas: nesvarbu, koks gražus yra interjeras, jei pastato sienos, santechnika ar elektros instaliacija yra netvarkingi. Pirmiausia įsitikinkite, kad visos „paslėptos” sistemos yra tvarkingos ir jums tikrai nėra reikalingi esminiai jų keitimo ar tvarkymo darbai.
Ilgalaikė perspektyva: rinkitės medžiagas ir dizainus, kurie bus aktualūs daugelį metų, o ne tik atitiks šiuo metu populiarias tendencijas.
Dažniausios renovacijos klaidos
- Praleistas planavimo etapas. Skubotas renovacijos pradėjimas be išsamaus plano gali sukurti virtinę klaidų, išlaidų perviršį ir laiku nebaigtus darbus.
- Per mažas biudžetas. Prieš pradėdami, gerai įsivertinkite medžiagų kainas, darbo sąnaudas. Nusiteikite, kad pradėjus remontą, gali iškilti nemutatytų atvejų, išaiškėti paslėptų problemų. Sudarykite išsamią sąmatą prieš pradėdami darbus.
- Pigių medžiagų pasirinkimas. Prastos kokybės medžiagos gali lemti dažnus gedimus ir pakartotinus remontus.
- Netikslūs matavimai. Netikslūs matavimai dažniausiai sukelia papildomas išlaidas, kurios gali būti siejamos su baldų perdarymu, papildomų medžiagų atvežimo kaštais, jei tai, pavyzdžiui, specialiai užsakomos prekės ir pan.
- Nepakankamas dėmesys namų funkcionalumui. Estetika svarbu, bet funkcionalus išdėstymas ir patogus daiktų laikymas daro namus ergonomiškesnius ir, dažnai, jaukesnius.
- Nepakankamas dėmesys apšvietimo sprendimams. Apšvietimas daro didelę įtaką namų atmosferai ir praktiškumui. Dažnais atvejais praleidus apšvietimo sprendimus pirminėse remonto stadijose, vėliau pakeitimus daryti sudėtinga ir/arba brangu dėl jau padarytos apdailos ir neišvedžiotų elektros laidų…
- Kompromisai. Jei nesate visiškai tikri dėl tam tikrų sprendimų, neskubėkite pradėti darbų. Jūsų dvejonės vėliau, greičiausiai, taps rezultatais, kurių negalėsite pakęsti. Tad pasitikėkite savo nuojauta, konsultuokitės su skirtingais specialistais, kol rasite geriausią ir tinkamiausią sprendimą.
Ko reikėtų vengti?
Visada daugiausia dėmesio skirkite objektams, kuriuos sunkiausia pakeisti arba jų pakeitimas kainuos daug laiko, papildomų darbų ir išlaidų. Ypatingai venkite pigių medžiagų ar išskirtinių ir ryškių mados tendencijų, kai kalba eina apie grindis, vonios plyteles ir keramiką, virtuvės baldus ir pan. Papildomi klausimai, kuriuos reikėtų tinkamai įvertinti:
- Energinio efektyvumo ignoravimas: energiją taupantys langai, izoliacija ir buitinė technika padeda sutaupyti ilgalaikėje perspektyvoje.
- Funkcionalumo aukojimas dėl estetikos: graži virtuvė be tinkamų sprendimų įvairių rakandų ir maisto produktų laikymui gali tapti varginančia problema, taip pat kaip ir prastai vėdinamas vonios kambarys.
- Būsto likvidumo klausimo nepaisymas. Net jei savo namų parduoti neplanuojate, rinkitės universalius dizaino sprendimus.
- Žodiniai susitarimai. Visus aptartus klausimus ir priimtus susitarimus su dizaineriais ar rangovais pasitvirtinkite raštu, kad išvengtumėte nesusipratimų.
- Planas „užbaigti iki Kalėdų”. Šventinis laikotarpis yra gan chaotiškas, o populiarus renovacijų terminas „iki Kalėdų” prailgina ne tik užsakytų prekių pristatymą, bet ir meistrų galimybes susidoroti su visais užsakymais. Taigi, venkite šio termino kaip galutinės darbų pabaigos, nes didelė tikimybė, kad jūsų planas tiesiog žlugs.
- Prioritetas biudžetui vertės sąskaita. Šiuo atveju vertė – tai ne prabangios apdailos medžiagos, tai gali būti optimalus erdvės išplanavimas, daiktų laikymo, apšvietimo, patogumo sprendimai ir pan.
Kad jūsų renovacija vyktų sklandžiai, nuolat ir aiškiai komunikuokite su rangovais ir meistrais, stenkitės visas medžiagas užsisakyti iš anksto, kad išvengtumėte vėlavimų ir nereikalingų prastovų. Jei jūsų biudžetas ribotas, renovaciją planuokite etapais bei būkite lankstūs – netikėtumai gali nutikti bet kada, tad turėkite atsarginį planą.