Standartinės gipso kartono konstrukcijos gali būti paprastas, bet ne vienintelis, sprendimas norint erdvėje atskirti funkcines zonas. Yra daugybė alternatyvų, kurios gali sukurti tikras ar įsivaizduojamas ribas jūsų namuose. Šios alternatyvos leidžia laisvai sklisti natūraliai šviesai, pagerina oro cirkuliaciją ir suteikia visai erdvei dinamišką ir savitą atmosferą.
Susidūrus su tokiais iššūkiais kaip ribotas apšvietimas ar zonų padalijimas aklinai nepaskirstant erdvės ieškome alternatyvų tradicinėms sienoms.
Yra daug būdų, kaip sukurti zonų atskyrimą, o tinkamiausias priklauso nuo patalpos dydžio, aukščio, natūralios šviesos srauto ir norimos padalijimo vietos. Kalbant apie stilistinius pasirinkimus, sprendimas tiesiog turi derėti su interjero koncepcija ir gali būti susijęs su sienų ir baldų deriniu.
Kartais paprasčiausias būdas atskirti zonas yra strateginis planavimas naudojant žemesnio ar net lubų aukščio baldus, sukuriant papildomą erdvę daiktams susidėti. Svarbiausia yra užtikrinti, kad galutinį pasirinkimą lemtų funkcionalumas ir poreikis. Tačiau svarbu vengti mažų erdvių skaidymo pernelyg dekoratyviomis sienomis ar per dideliais baldais, nes tai gali dar labiau sumažinti suvokiamą patalpos dydį. Tokiais atvejais tinkamai parinktas kilimas tampa vienu paprasčiausių zonavimo būdų, subtiliai nubrėžiančių nematomas ribas.
Kruopščiai orientuojant baldus, pavyzdžiui, išdėstant sėdimas vietas vienas priešais kitą arba pastatant sofas atlošomis į valgomojo stalą, atviroje gyvenamojoje erdvėje nesunku sukurti atskiras salas, suteikiančias atsipalaidavimo ir atsiskyrimo pojūtį.
Vizualiai erdvę galima padalyti į skirtingas dalis naudojant tokias konstrukcijas kaip lubų sijos, sienų elementai ir kolonos. Esant poreikiui galima atlikti nesudėtingus ir pritaikomus statybos darbus. Taip pat gali būti naudojami nereiklūs sprendimai, tokie kaip baldai, kilimai, užuolaidos, tapetai, spalvoti akcentai, įvairios apdailos medžiagos. Be to, zonas atskirti galima naudojant minkštus suolus, stalus tarp kėdžių, ekranus, didelius šviestuvus, tekstilę, karoliukų užuolaidas ar net augalus. Panagrinėkime keletą galimų variantų (atminkite, kad pateiktas sąrašas nėra baigtinis, todėl nedvejodami išlaisvinkite savo vaizduotę ir kūrybiškumą!):
- Arkos, pusinės sienos elementai ir kolonos.
Arkos, pusinės sienos elementai, kolonos efektyviai vizualiai suskirsto erdvę į zonas ir suteikia išraiškingų architektūrinių sprendimų.
2. Integruotos pertvaros – viena išraiškingiausių interjero detalių, kuri ne tik atskiria zonas, bet ir pabrėžia namų charakterį.
3. Skintingos spalvos yra puikus būdas sukurti atskirų erdvių įspūdį bendrame kambaryje. Įtraukdami ryškius atspalvius į baldus, langus, sienas ar grindis, galite efektyviai atskirti ir apibrėžti atskiras sritis.
4. Erdvę galima padalinti tekstilinėmis arba karoliukų užuolaidomis ir kitomis panašiomis kabinamomis užsklandomis.
5. Mobiliosios pertvaros yra ekonomiškos ir puikiai savo funkciją atliekančios interjero detalės. Tai praktiškas pasirinkimas norint padalinti erdvę.
6. Grindys yra dar vienas veiksmingas zonų atskyrimo sprendimas. Apsvarstykite galimybę naudoti skirtingų tipų grindis, kad atskirtumėte konkrečias kambario vietas. Pavyzdžiui, gyvenamąją zoną galite dengti kilimu, virtuvės – keraminėmis plytelėmis, o miegamojo – medinėmis grindimis. Be to, atsižvelkite į įvairius atspalvius ir tekstūras, kad padidintumėte vizualinį susidomėjimą. Renkantis grindų dangą kiekvienai zonai pirmenybė teikiama praktiniams aspektams.
7. Platformos tarnauja kaip interjero elementas, kuris efektyviai ir aiškiai atskiria zonas erdvėje.
8. Įvairūs dizaino elementai lubose taip pat plačiai naudojami zonoms atskirti. Kurdami namų stilių gerai apgalvokite tinkamiausią variantą: kontrastingos spalvos ar faktūros sprendimai, lubų sijos, gipso detalės ar net stoglangio įkomponavimas lubose. Pasirinkite variantą, kuris geriausiai papildys bendrą erdvės estetiką.
9. Apšvietimas gali būti optimalus būdas padalyti atvirą erdvę į atskiras zonas. Strategiškai nukreipus šviesą į konkrečius objektus, tampa nesunku sukurti atskirus funkcinius elementus bendrame išdėstyme. Pavyzdžiui, naudojant akcentinį apšvietimą virš valgomojo stalo galima efektyviai atskirti jį nuo virtuvės zonos, pabrėžiant jį nepriklausomą elementą.
10. Modulinės lentynos siūlo dar vieną būdą, kaip sukurti atskirų zonų jausmą. Naudojant apatines lentynas kaip platformas šviestuvams ar kitiems interjero dekoro elementams, galima efektyviai sukurti išskirtinumą. Tuo tarpu aukštesnės lentynos, siekiančios lubas, gali pasitarnauti kaip funkciniai elementai knygoms ar daiktų krepšiams laikyti. Verta paminėti, kad šios lentynos gali būti naudojamos daiktams sudėti iš abiejų pusių.
11. Baldai yra ekonomiškas sprendimas, nereikalaujantis papildomų išlaidų ir statybos darbų. Tinkamai išdėsčius – net minkšto suoliuko nugarėlė, kėdžių eilė ar televizoriaus spintelė gali sukurti erdvėje izoliacijos ir atskirties jausmą.
Įgyvendinus erdvės padalijimo idėjas, net ir didelę patalpą galima paversti funkcionalia, jaukia ir vizualiai patrauklia. Nesvarbu, ar naudojate pertvaras, baldų išdėstymą ar architektūrinius elementus, šios idėjos suteikia lankstumo, jaukumo ir privatumo jausmą erdviuose interjeruose. Priėmus šiuos kūrybinius sprendimus, galima optimizuoti dideles erdves, sukurti atskiras zonas, kurios harmoningai egzistuoja kartu išlaikant funkcionalumą ir estetinį vaizdą.