Turbūt visais istoriniais laikotarpiais marmuras buvo naudojamas kaip išskirtinė, patvari ir itin puošianti medžiaga. Graikai ir romėnai jį išgarsino savo architektūroje, o menininkai atskleidė jo grožį ikoniškomis skulptūromis ir nesenstančiais dekoratyviniais elementais. Jei ir yra tokia medžiaga, kuri per šimtmečius sugebėjo išlaikyti savo prestižą, marmuras neabejotinai yra viena jų.
Nepaisant to, kad marmuras yra plačiai žinomas, kai kuriems žmonėms marmuro naudojimas vis dar kelia šiokių tokių klausimų. Pagrindiniai jų – kaip rūpintis marmuru, ar jį galima naudoti tam tikram gaminiui ir kaip užtikrinti jo ilgaamžį tarnavimą?
Taigi, susipažinkime su marmuru iš arčiau.
Kur galime naudoti marmurą?
Marmuras gali būti naudojamas tiek lauke, tiek viduje, tačiau egzistuoja tam tikros šio akmens rūšys, kurios laukui tinka labiau dėl savo tvirtumo bei atsparumo UV spinduliams. Travertinas, Carrara ar Grigio Nuvolato puikiai tinka naudoti lauke, tuo tarpu Portoro, Calacatta Viola ar Calacatta Oro dėl savo ryškių savybių ir išskirtinio grožio dažniausiai naudojami interjero dekoravimui: grindims ar sienoms, vonios kambariuose, virtuvėse; taip pat baldams, tokiems kaip šoniniai ir kavos staliukai, indaujos, šviestuvai, aksesuarai ir kt.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/12/Ha7f433937b3c4aa89c0ca192b05a14e8U.jpg_-1160x1245.webp)
Tokie statiniai kaip Tadžmahalas Indijoje, Pizos bokštas Italijoje ir Linkolno memorialas JAV yra nuostabūs istoriniai marmuro naudojimo pavyzdžiai. Nepamirškime, kad ikoniškos skulptūros, tokios kaip Mikelandželo Dovydas, yra pagamintos taip pat iš marmuro, jos išsiskiria šio akmens permatomomis savybėmis, idealiai atskleidžiančiomis idėją ir tikroviškumo efektus.
Ar marmuras yra patvari medžiaga?
Nors marmuras yra natūrali medžiaga, jis yra labai patvarus. Šis akmuo yra žinomas dėl savo grynumo ir tvirtumo ir per šimtus metų užsitarnavęs ilgaamžiškumo reputaciją. Kiekvienas marmuro gabalas yra ypatingas ir unikalus, nes jį sukūrė gamta, o tai, ką kai kurie vadina trūkumais, iš tikrųjų yra unikalios akmens savybės, tokios kaip linijos ir įtrūkimai. Tačiau reiktų turėti omenyje, kad marmuriniams paviršiams reikia ypatingos priežiūros, kuri savo ruožtu skiriasi, kaip apdirbtas ir kur jis naudojamas. Pavyzdžiui, blizgios poliruoto marmuro grindys susidėvi greičiau nei matinis marmuras, tačiau jas galima puikiai atnaujinti iš naujo nupoliravus.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/12/hotel-1160x652.webp)
Ar marmuras atsparus karščiui?
Taip! Tai reiškia, kad jį nėra lengva pažeisti karštais objektais. Visgi padėkliukus nuo karščio ar kitas apsaugas patariama naudoti, kadangi ant paviršiaus ilgą laiką palikti itin karšti daiktrai gali pažeisti akmens spalvą, atsirasti dėmės. Bet kuriuo atveju marmuro privalumas yra tas, kad naudodami tinkamus gaminius ir profesionalią pagalbą, paprastai galite pašalinti dėmes ar įbrėžimus pakartotinai jį poliruojant.
Kaip valyti marmurinius paviršius?
Netinkamas valymo priemonių naudojimas gali lengvai sugadinti marmurą. Štai keletas patarimų, kaip prižiūrėti marmurą:
- Nerekomenduojame naudoti standartinių valymo priemonių, nes jose gali būti rūgščių ir cheminių komponentų, kurie gali paveikti paviršiaus spalvą.
- Rekomenduojame rinktis tik specialius šiems paviršiams pritaikytus gaminius. Daugeliu atveju padėti gali minkštas audinys ir šiltas vanduo.
- Jei ant marmurinio paviršiaus ką nors išliejote, pasistenkite kuo greičiau jį nuvalyti, kadangi akmenyje esančios poros gali įgerti išlietą skystį. Norint to išvengti, marmurinius paviršius galite apdoroti specialia, nuo dėmių apsaugančia priemone – impregnantu.
- Jei nuspręsite marmurinį akmenį impregnuoti, naudokite tik kokybišką gaminį ir laikykitės gamintojo nurodymų.
![](https://liz-das.lt/wp-content/uploads/2022/12/michael-sinclair-1160x1740.webp)
Marmuras yra viena įspūdingiausių natūralių medžiagų, kuri neatsitiktinai per amžius žavėjo skirtingų epochų žmones. Jo nepakartojamas grožis ir patvarumas bei ilgaamžiškumas sukuria didingumą, kuris kaip magnetas traukė ir traukia skirtingų laikmečių žmones.