Paprastos betoninės plokštės daugelį metų buvo rūsių, garažų, terasų ir komunalinių patalpų grindų danga. Tačiau jau kurį laiką betoniniai paviršiai užvaldė interjero dekoro elementus, grindis, lubas ir sienas.
Jei apie betoną esate įpratę galvoti kaip apie praktišką paviršių, tinkantį tik pagalbinėms patalpoms, daugelis jo, kaip dekoratyvinės grindų medžiagos, privalumų gali nustebinti. Betonas gali tapti itin elegantiškas arba net spalvingas, tačiau stilistiškai jis tiks ne visiems interjerams.
Betoninės grindys yra itin tvirtos, o tinkamai įrengtos ir prižiūrimos gali tarnauti labai ilgai. Be to, dizaino variantai yra nepaprastai įvairūs. Vis gi betonas yra labai kietas ir šaltas pagrindas, jis linkęs traukti drėgmę, tad reiktų gerai įvertinti, kokios plokštės ar pamatai yra po betoninėmis grindimis.
Net ir komercininėse patalpose betonas gali atlaikyti dešimtmečius intensyvaus naudojimo sąlygomis. Ilgainiui tai sutaupo daug pinigų ir pastangų, vertinant, kad kas kelerius metus nereikia keisti grindų dangos. Betonas vertinamas ir kaip gyvenamųjų patalpų grindų danga – ją sunku sugadinti: aukštakulniai, baldų kojelės ir augintinių nagai nebraižys paviršiaus. Taip pat nereikia jaudintis dėl numestų daiktų žalos. Be abejo, betoninį paviršių pažeisti įmanoma, tačiau jo atsparumas kitų dangų atžvilgių turi akivaizdžių pranašumų.
Kad betoninės grindys neprarastų savo išvaizdos ir atsparumo, jas nuolat reikia impregnuoti arba vaškuoti. Priklausomai nuo naudojimo intensyvumo tai reiktų atlikti kas vienerius ar trejus metus. Laikui bėgant betoninės grindys gali sėsti ir įtrūkti, tai yra dažna problema, ypač kai esama konstrukcinė plokštė pritaikoma prie gyvenaojo namo grindų paviršiaus. Jei grindys smarkiai įtrūksta, jas galima lopyti, šlifuoti ir atnaujinti, kad būtų atkurtas jų vientisumas ir blizgesys.
Dizainas
Estetiniu požiūriu betoninės grindys puikiai dera modernaus ar industrinio stiliaus namuose, rečiau jos pritaikomos klasikiniame ir vintažiniame interjere. Laikai, kai betoninės grindys reiškė tik išlietą ir poliruotą plokštę, jau seniai praėjo. Nors paprastos poliruotos plokštės kartais yra būtent tai, ko reikia, šiandien galima pasirinkti įvairius tekstūravimo ir dažymo būdus:
– Poliravimas: pagrindinę išlietą plokštę arba perdangą galima šlifuoti laipsniškai smulkesnėmis abrazyvinėmis trinkelėmis, kad būtų sukurta lygaus stiklo apdaila. Užtepus impregnantą, gaunamos blizgančios grindys.
– Dažymas rūgštimi: betonui sąveikujnt su švelnia rūgštimi, susidaro spalvingas margas paviršius, kuris atrodo kaip marmuras. Kiekvienas naujas plotas bus vis kitoks ir unikalus.
– Dažymas dažais: Kitas betono dažymo būdas yra kieto dažiklio užtepimas ant gatavo paviršiaus. Skirtingai nei dažymas rūgštimi, dažymas sukuria vientisos spalvos efektą.
– Tekstūruotas arba štampuotas: kol dar šlapias, betono paviršius gali būti apdorotas šepečiu, štampuotas arba „papuoštas” stiklo detalėmis arba smulkiu užpildu, taip suteikiama trimatė tekstūra.
– Geometriniai raštai: aukštos klasės betoninės grindys kartais išdėstomos geometriniais raštais, o kiekvienas segmentas yra nudažomas arba tekstūruojamas skirtingai, taip išgaunamas grafinis efektas.
– Piešiniai: Betoninės grindys gali būti pagrindas įvairioms meninės tapybos technikoms.
Betoninių grindų montavimas
Daugeliu atvejų gyvenamųjų patalpų betoninės grindys sukuriamos šlifuojant esamą konstrukcinę betono plokštę ir taikant pasirinktą poliravimo techniką. Ten, kur plokštė yra prastos būklės, ant seno paviršiaus galima užpilti ploną šviežio betono sluoksnį; tada ši danga tampa pagrindiniu paviršiumi poliravimui, dažymui ar tekstūravimui. Paskutinis žingsnis yra padengti grindis specialiu impregnantu, kad paviršius būtų apsaugotas. Impregnavimus reikės kartoti reguliariais intervalais; kai kurie ekspertai pataria tai dayti kasmet.
Minusai
Šios medžiagos stiprumas ir ilgaamžiškumas taip pat gali būti ir minusas. Betoninių grindų paviršius yra labai kietas – parvirtus ant betono galima sunkiai susižaloti. Ant šių paviršių nukritę daiktai skyla itin lengvai. Štai kodėl betoninės grindys nerekomenduojamos patalpoms, kuriomis naudojasi vaikai ar pagyvenę žmonės. Dėl betono kietumo ant jo nepatogu stovėti ilgą laiką.
Poliruotas betonas gali būti itin slidus, ypač šlapias. Taigi, vonios kambariuose, virtuvėse ar prie įėjimų ši danga nėra rekomenduojama.
Kitas betono trūkumas – maža izoliacinė vertė, taigi, žiemą grindys spinduliuos šaltį, nebent įsirengsite grindinį šildymą.
Jei betonas yra netinkamai užsandarintas tiek viršutiniame, tiek apatiniame paviršiuje, į jį lengvai prasiskverbia drėgmė. Dėl žemos betono temperatūros, vanduo ant jo yra linkęs kondencuotis. Jei skysčiui pavyksta prasiskverbti į betoninių grindų poras, jūsų namuose gali atsirasti pelėsis. Kai kuriose patalpose, kur temperatūra gali nukristi žemiau 0°C, betone esanti drėgmė gali užšalti ir dėl temperatūrų pokyčių skysčiui besiplečiant, paviršiuje gali atsirasti įtrūkimų.
Taigi, tinka jums betoninės grindys ar ne, nuspręsti turite patys, prilausomai nuo patalpų paskirsties, stiliaus bei naudojimo ypatumų.