Pastarąjį dvidešimtmetį itin išpopuliarėjo industrinis interjero dizainas – stilius, atsiradęs iš pertvarkytų gamyklų ir sandėlių. Šioje unikalioje ir žavioje dizaino estetikoje lengvai dera neapdoroti, utilitarūs pramoninių erdvių elementai su elegancija ir rafinuotumu. Panagrinėkime jo kilmę, pagrindinius elementus ir kaip į savo erdvę įtraukti šį išskirtinį stilių.
Industrinis interjero dizainas įkvėpimo semiasi iš buvusių pramoninių patalpų transformacijos į gyvenamąją ar komercinę aplinką. XX a. viduryje šios erdvės, dažnai gamyklos, sandėliai ir malūnai, buvo pertvarkytos ir paverstos prašmatniomis miesto gyvenamosiomis erdvėmis. Šis dizaino stilius atsirado kaip duoklė šioms pramoninėms šaknims, apimantis atvirus konstrukcinius elementus ir žaliavines medžiagas, siekiant sukurti aštrią, bet rafinuotą atmosferą.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/02/industrial-living-room-1160x765.webp)
Pagrindiniai pramoninio interjero dizaino elementai:
Atskleisti konstrukciniai elementai: Pramoninio dizaino skiriamasis bruožas – atskleisti konstrukciniai elementai. Tai apima neapdorotas plytų sienas, plienines sijas, betonines grindis ir ortakius. Šie elementai ne slepiami, o išryškinami, todėl erdvei suteikiama nepakartojamai industrinė atmosfera.
Žaliavinės medžiagos: Interjeruose naudojamos neapdorotos ir atmosferos poveikiui atsparios medžiagos. Dažniausiai pasirenkama mediena, metalas ir betonas. Regeneruota medis ir pažeisti metalai dažnai naudojami baldams ir dekorui, suteikiant kaimiško žavesio.
Neutrali spalvų paletė: Industrinis dizainas paprastai teikia pirmenybę neutraliai spalvų paletei. Spalvų schemoje dominuoja pilki, juodi, balti, žemiški tonai. Šie atspalviai sukuria paprastumo pojūtį ir leidžia atsiskleisti medžiagoms bei baldams.
Atviros erdvės: Industrinis dizainas dažnai pasižymi atviromis ir neperkrautomis erdvėmis. Vyrauja minimalizmas, daugiausia dėmesio skiriama funkcionalumui ir erdvės laisvumui. Tokiose patalpose įprasti dideli langai arba stiklinės pertvaros, kad į erdvę patektų kuo daugiau natūralios šviesos.
Vintažiniai ir naudoti baldai: Dar vienas šio dizaino skiriamasis bruožas – senovinių arba atnaujintų baldų naudojimas. Tokie daiktai gali būti ir nusidėvėję, tačiau jie turi savo istoriją todėl suteikia erdvei charakterio. Senovinės odinės sofos, pramoniniai šviestuvai ar senų knygų biblioteka dažnai yra itin populiarūs pasirinkimai.
Utilitarinis dekoras: Industrinėse erdvėse dažnai naudojami utilitarūs ar mechaniniai dekoro elementai. Pavyzdžiui, senovinė gamyklos įranga, krumpliaračiai ar kiti mechanizmai gali būti naudojami kaip meno ar funkciniai dekoro elementai.
Pramoninis apšvietimas: Apšvietimas yra labai svarbus dizaino elementas. Norint sukurti nuotaikingą aplinkos atmosferą, dažnai naudojami didelių matmenų ar negabaritiniai metaliniai pakabinami šviestuvai, Edisono tipo lemputės ir atviri vieliniai šviestuvai.
Meninė raiška: Industrinis dizainas skatina kūrybinę raišką per meną. Sienas dažnai puošia dideli abstraktūs kūriniai, grafiti stiliaus freskos arba pramoninės tematikos meno kūriniai. Tai suteikia erdvei šiuolaikinio miesto atspalvį.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/02/industrial-interior-design-expose-your-skeleton.jpg.webp)
Industrinio stiliaus išskirtinumą lemia dviejų medžiagų – medžio ir metalo naudojimas. Atviri vamzdžiai, ortakiai, laidai, sijos, laiptai ir panašūs elementai yra įprastas metalo dekoras tokiame interjere, o šilumos suteikia medžio detalių atsvara – stalai, stalviršiai, spintelės, dažnai grindų danga. Juk magija slypi detalėse.
Kad sukurtumėte industrinį interjero dizainą savo namuose, visų pirma venkite pertekliaus. Iš esmės industrinis dekoras yra minimalizmo ir funkcionalumo šalininkas. Kiekvienas elementas erdvėje turėtų turėti apibrėžtą paskirtį, nepaliekant vietos pertekliniams ar grynai dekoratyviniams elementams. Šis minimalistinis požiūris taikomas ir tokiems aksesuarams kaip pledai, pagalvėlės ir kitos smulkmenos, kurios yra pakeičiamos tikslingai pasirinktais drąsiais akcentais, pavyzdžiui, ryškiais meno kūriniais ir išskirtiniais šviestuvais.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/02/industrial_design_1600_900-1160x653.webp)
Industrinis dizainas – tai žavus neapdorotos estetikos ir rafinuotos elegancijos derinys. Šis stilius, atiduodantis duoklę pramoninei praeičiai, gali bet kurią erdvę paversti unikalia miesto šventove. Naudodami atviros konstrukcijos elementus, neapdorotas medžiagas ir senovinius baldus, galite sukurti industrinį interjerą, kuris spinduliuos charakterį, kūrybiškumą ir sentimentus istorijai.