Jeff’as Koons’as yra iškilus šių laikų neopop pakraipos menininkas, pelnęs pripažinimą šiuolaikinio meno scenoje. Jo meninė vizija sukasi apie kasdienių objektų pakėlimą į meno kūrinius. Užaugęs klestinčio kapitalizmo, masinės gamybos ir vartotojiškumo eroje, Koons’as siekia atkreipti dėmesį į įvairias komercializmo ir jo rezultatų dimensijas. Nepaisant to, kad buvo giriamas už savo meną, Koonsas kartais vertinamas ir kontraversiškai.
Šiek tiek biografijos
Jeffas Koonsas gimė 1955 m. sausio 21 d. Jorke, Pensilvanijoje, įgijo išsilavinimą Merilendo instituto meno koledže ir Čikagos meno instituto mokykloje, o aštuntojo dešimtmečio pabaigoje persikėlė į Niujorką. Iš pradžių jis dirbo Volstryto vertybinių popierių biržos makleriu, tačiau netrukus – jau 1980-aisiais jo meniniai sugebėjimai sulaukė didelio pripažinimo. Kai kurie iš ikoniškiausių jo darbų yra Michaelas Jacksonas ir burbulai (1988), „Made in Heaven” (1990–1991) ir „Puppy” (1992), kurie buvo eksponuojami įvairiose vietose, pavyzdžiui, Sidnėjaus uoste, Bilbao ir Versalio rūmuose. 2017 metais Koons bendradarbiavo su prekės ženklu Louis Vuitton, kad pagamintų europietiškais paveikslais puoštų rankinių seriją.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/01/Michael_Jackson_and_Bubbles.jpeg)
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/01/Puppy-1160x870.jpeg)
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/01/Louis-Vuitton-Jeff-Koons-Handbags-2017-Campaign01.jpeg)
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/01/monet-and-LV-1160x652.jpeg)
Savo menininko karjeroje Koons’as neišvengė ir kontraversiškų situacijų. Jo serija „Made in Heaven“ (liet.: Pagaminta danguje) sulaukė didelio dėmesio dėl provokuojančio ir atviro seksualinio pobūdžio. Be to, menininkas sulaukė kaltinimų plagiatu, dėl kurių patyrė teisinių nuostolių, pavyzdžiui, autorių teisių pažeidimo byla JAV, kur jis buvo pripažintas kaltu dėl to, kad savo skulptūrą „String of Puppies” (liet.: „Šuniukų virtinėlė“)(1988) sukūrė pagal Art Rogerso nuotrauką pavadinimu „Puppies“.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/01/jeffkoons-puppies.jpg)
Viena ginčytiniausių Koonso akimirkų buvo 2008 m., kai jis Versalio pilyje kuravo parodą, kurioje eksponavo 17 trikdančių kūrinių, įskaitant Rožinę panterą (1988), kurioje vaizduojamas ikoninis animacinio filmo personažas, apsivijęs iš dalies nuogą moterį.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/01/jeff-koons-pink-panther.webp)
Keletas įdomių faktų
- Jeff’as Koons’as pats negamina savo kūrinių. Jam dirba daugiau nei 100 asistentų komanda, įsikūrusi Chelsea mieste, netoli Niujorko, kuri įgyvendina „kūrybiškojo genijaus“ sugalvotus dizainus.
- Jis naudoja paprastus daiktus (elektronikos prietaisus, krepšinio kamuolius, akvariumus ir pan.) ir stengiasi juos perkelti į meninį lygį.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/01/hoover1.jpeg.webp)
- Jis buvo vedęs italų porno žvaigždę Iloną Staller Anną, žinomą kaip Cicciolina. Kartu jie kūrė provokuojančius kūrinius, kurie juos išgarsino.
- Jis sukūrė viršelį ketvirtajam Lady Gagos albumui „Artpop”, kuris buvo pristatytas 2013 m. spalio 7 d.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/01/artpop1.jpeg-1.webp)
- Nepaisant akivaizdaus jo darbų paprastumo, Jeffo Koonso kūrinių gamybos laikas yra gan ilgas. Skulptūros gali būti gaminamos net iki trejų metų.
- Jeffas Koonsas savo kūryboje naudoja įvairias menines technikas, apimančias instaliaciją, fotografiją, tapybą ir skulptūrą iš įvairių medžiagų, tokių kaip mediena, marmuras, stiklas ar nerūdijantis plienas. Taip pat naudoja skaitmeninius metodus, bei kuria meno kūrinius ant drobės pasitelkdamas savo asistentus.
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/01/10791238266_fa95842741_b.jpeg)
![](https://zurnalaslizdas.lt/wp-content/uploads/2024/01/jeff-koons-rabbit-1160x773.webp)
Tačiau bene labiausiai šokiruojantis Koonso karjeros aspektas yra stulbinantys aukcionų rekordai, kuriuos sumušė jo kūriniai. Jo oranžinis šuns formos balionas 2013 metais atvėrė žandikaulį su 58,4 mln. dolerių pardavimo suma. Jo triušis 2019 m. Christie aukciono namuose buvo parduotas už rekordinę 91,1 mln. dolerių sumą, dėl kurios jis buvo tituluojamas brangiausu metų menininku. Koonso darbai saugomi tokiose žymiose kolekcijose kaip Čikagos meno institutas, Whitney Amerikos meno muziejus Niujorke, Tate Modern Londone ir Stedelijk modernaus meno muziejus Amsterdame. Šiuo metu jis gyvena Niujorke, kur toliau kuria meną.